Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "Палење"

Палењето на македонското државно знаме вчера во Пеќ и во Гњилане, по изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“, е последниот таков настан од низата вакви инциденти регистрирани на Косово во изминатите десетина години, пишува „Мета“. Сторителите, главно, се членови на навивачки групи, а македонското знаме гореше

Read More

Во знак на протест поради одлуката на скопскиот Кривичен суд за казните во случајот „Диво Насеље“, синоќа во косовските градови Гњилане и Пеќ јавно биле запалени македонски знамиња, пренесоа српските медиуми, јавува „Мета“. „Поради револт за неправдата сторена против нашите херои од словенската марионетска држава го

Read More

Две осомничени лица се приведени за палење на српското знаме во Книн на прославата на 21-годишнината од операцијата „Олуја“, пренесува Н1. Полицијата соопштила дека се работи за лица кои биле во алкохолизирана состојба. Во попладневните часови на интернет беше објавена снимка на која се гледа

Read More

Министерството а внатрешни работи на Косово прати протестна нота до Црна Гора поради палењето на косовското и на албанското знаме во Подгорица, што се случи во четвртокот. Министерството бара сторителите на тоа кривично дело да се најдат и да се казнат. Шефот на косовската дипломатија, Петрит

Read More

Откако протестот се дисперзираше на повеќе локации, народната канцеларија на претседателот Ѓорги Иванов остана незаштитена, а тоа го искористија група на демонстранти кои влегоа и целосно ја демолираа. На почетокотнемаше обезбедување кое би се обидело да ги растера демонстрантите, но специјалците брзо се регрупираа. Претходно се палеа

Read More