Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "пад"

Денеска во Македонија ќе биде променливо облачно и посвежо со локален слаб дожд кој особено ќе биде застапен во западните делови на земјава. Во текот на денот ќе дува умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната

Read More

Teхнолошкиот гигант Microsoft најави укинување на уште дополнителни 2850 работни места во идните 12 месеци, со што вкупниот број работни места кои планира да ги укине достигна 4700 или 4 отсто од вкупно вработените. Отпуштањата ќе бидат претежно во производствениот сектор на смартфони и повеќето

Read More

Четиринаесет лица загинаа, а околу дваесетина се повредени во несреќа на училишен автобус во местото Османие во Јужна Турција. Според информациите на турските медиуми, Автобусот што превезувал ученици и родители од излет на археолошко наоѓалиште паднал во канал за наводнување. Причините за настаната несреќа се уште се

Read More

Хеликоптер Mi-28N Havoc на руските воздушни сили се сруши во близина сирискиот град Хомс при што загинаа двајца пилоти, соопшти руското министерство за одбрана. Се наведува дека според извештај од местото на несреќата не станува збор на насилно соборување на хеликоптерот, а причините за падот

Read More

Градежен работник на возраст од 68 години од Македонски Брод се здобил со тешки телесни повреди при пад од куќа на која работел во селото Дебреште во близина на Прилеп. Тој бил донесен во прилепската болница, но веќе медицинскиот тим не можел да стори ништо

Read More

Девојка на возраст од 21 година на пладне паднала од 9-ти кат од зграда во скопската населба Аеродром и починала. Се уште не е познат идентитетот на девојката, а увидот треба да утврди дали станува збор за несреќен случај или за самоубиство. Жители од зградата на улицата Руди

Read More

Бензините и дизел горивото од ноќеска на полноќ поевтинеа за 3,5 денари по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 57,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 59,5, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 39 денари

Read More

Падот на акциите на светските берзи како и падот на цената на нафтата ги стави во загуба првите 400 најбогати милијардери во светот за 194 милијарди долари во рок од седум дена. Во најголема загуба е Џеф Безос, основачот на Амазон кој е „осиромашен“ за 5,9

Read More

Apple ја започна новата година со прилично лоши вести откако вредноста на акциите падна за 4.5 проценти во однос на истиот период лани што резултираше со пад на пазарната вредност од 57 милиони долари. Ова е доволно за да се активира црвениот аларм бидејќи голем

Read More

Две лица го загубија својот живот при пад на спортски авион во Словенија, потврди словенечката полиција. Несреќата се случила вчера во местото Добрнбеж што се наоѓа во близина на Словенски Коњиќ. Ултралесниот мал авион полетал од спортски аеродром во местото Лоче и непосредно по полетувањето авионот

Read More