Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "овошје"

Хрватскиот министер за земјоделство, Томислав Толушиќ, се откажал од зголемувањето на надоместокот за фитосанитарна инспекција на овошјето и на зеленчукот што се увезува во Хрватска од Македонија, Србија, БИХ и од Црна Гора, јави хрватскиот „Т-портал“. Со тоа, цената на контролата по производ ќе изнесува 90

Read More

Таксите за извоз на овошје и зеленчук во Хрватска, од земји кои не се во ЕУ, ќе бидат намалени, му соопштил денеска хрватскиот министер за земјоделство, Томислав Толушиќ, на босанскиот министер за надворешна трговија и економски односи, Мирко Шаровиќ. Како што јавува „Радио Слободна Европа“, сепак,

Read More

Поранешниот министер за земјоделство, Љупчо Димовски, кој направил увид во состојбата со јаболковите насади во Преспанскиот Регион, за „Мета“ потврди дека станува збор за речиси стопроцентно оштетување. – Цветната маса не е измрзната, туку буквално замрзната, по што воопшто не може да се очекува род. И

Read More

На почетокот сме од сезоната на црешите, па убаво е да ја знаеме и здравата страна на ова овошје, кое е од исто семејство како и праските, сливите, кајсиите и бадемите. Го конзумирале уште античките Римјани, Грци и Кинези, а се смета дека од Азија

Read More

Која е најдобрата диета на светот која ќе ви помогне да изгубите килограми, а истовремено ќе го подобрите своето здравје? David L Kac, основач на Prevention Research Center,го има одговорот за вас Кац и неговиот колега Мелер направиле истражување анализирајќи ги најпознатите светски начини на исхрана:диети кои

Read More

Еве неколку начини да се разладите во овие пеколни температури.Доколку дома немате клима уред постојат и други опции кои ќе ве ,,спасат” од тропските горештини Наместо памучни, фротирни и обични покривки користете свилена или сатенска покривка. Побрзо се сушат од потење и помалку греат. Навечер покривајте

Read More

Со оглед на високите температури, освен носењето лесна облека и заштита од сонце со различни препарати од сонцето можете да се заштитие и преку храна. Својата исхрана збогатете ја со намириници кои ќе ја заштитат вашата кожа од сончевите зраци. Верувале или не, такви намирници

Read More

Понекогаш во праксата знаат да се испревртат дефинициите за тоа дали одредено овошје или зеленчук се дефинира под истоимената категорија. Каква приказна се крие зад јагодата и доматот? Кога се гледа плодот на јагодите во целина, самиот по себе тој не претставува овошје туку само семките.

Read More

Аронијата често се споменува како овошје кое е најмоќниот антиоксиданс. Второто име на оваа овошка “сибирска боровница” – епитет кој го носи токму поради отпорноста на ниски температури и бидејќи најраспространета е во Русија. Како малку позната во нашите простори, со нејзината моќ запознајте се

Read More