Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "осуда"

Советот за етика во медиумите најостро ги осудува сите облици на физички пресметки во кои се инволвирани новинари и апелира на воздржаност и смирени реакции на какви било провокации од кој и да е центар на моќ, групации или поединци. Во соопштението наведуваат дека новинарите се

Read More

Во среда, 23 август, новинарките Вишња Рузојчиќ од ХРТ и Александра Приморац од порталот SBplus беа физички нападнати во Славонски Брод. Според извештаите на порталот SBplus, новинарките Приморац и Рузојчиќ известувале за престрелка, која се случила претходната ноќ, во која едно лице било сериозно повредено.

Read More

Владата на Република Македонија го осуди терористичкиот напад во Барселона и изрази жалење до семејствата на жртвите како и до државите од кои доаѓаат, информираат од влада. Од владата се надеваат дека, граѓаните на Барселона и туриститите веќе се безбедни. „Длабоко и искрено сочувствувам со семејствата на

Read More

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува вербалниот напад и недоличното однесување на градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков и советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Божин Јованов кон новинарската екипа на ТВ Канал ВИС од Струмица. „Колешката Стојне Митева и снимателот Кире Пиличев биле навредувани со

Read More

Премиерот Зоран Заев по примопредавањето на должноста со досегашниот, техничкиот премиер Емил Димитриев, го осуди атентатот врз министерот за здравство во заминување Никола Тодоров. – Јас го осудувам ваквиот начин. Не ги знам деталите, Оливер Спасовски ме информираше дека се работи за некое физичко лице кое

Read More

Американската мисија при ОБСЕ побара од властите во Македонија да преземат чекори да ја обезбедат сигурноста на сите пратеници, темелно да го истражат нападот во Собранието на 27 април и да одговараат оние што го извршија, организираа или го наредија насилниот акт. Вршителот на должност

Read More

Делегацијата на ЕУ во Скопје, американската амбасада, мисијата на ОБСЕ и канцеларијата на НАТО во заедничка изјава најостро го осудија, како што наведуваат, организираниот напад во Собранието кој се случи на 27 април. „Се состанавме да разговараме за сериозните инциденти во Парламентот и да ја разгледаме безбедносната ситуација.

Read More

Лидерот на ДУИ Али Ахмети упати најостра осуда за вчерашните напади на маскирани и гневни демонстранти кои ги тепаа пратениците и новинарите во Собранието и повика на смиреност кај сите граѓани, особено кај Албанците за да не се дозволи овој политички проблем да прерасне во

Read More

„Ние го осудуваме во најстрога смисла нападот врз Парламентот во Скопје!“, пишува на официјалниот профил на германското министерство на Твитер. Пораката е упатена на Твитер профилот на Германското МНР.

Read More

Најостро го осудуваме насилството во парламентот. Тое не е конзистентно со демократијата и не е прифатлив начин за да решат разликите. Критично е партиите да најдат прифатлив начин да ги решат разликите. Круцијално е сите партии да ги почитуваат демократските процеси и законот, и да се

Read More