Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "остров"

Можеби островите Иос и Кос се поврзуваат со добра забава, а пак  Родос и Крит за семејните одмори, тогаш Закинтос е нешто помеѓу. Поголемиот дел од плажите и градовите  се лоцирани на јужниот и источниот брег, додека западниот и северниот е претежно планински, често со

Read More

Со три прослави Македонка и Египќанец ја крунисаа својата љубов. Катар е земјата каде работата ги спои Слаѓана и доктор Фарук - пишува порталот Во Бело. Својата љубов ја крунисаа првично во Катар и тоа на 1 декември (роденденот на Слаѓана), а потоа направија и

Read More

Една од највозбудливите плажи на светот е дефинитивно Махо на Карибскиот остров Свети Мартеен поради близината на единствениот аеродром „Принцеза Јулијана“. Додека плажата е преполна со посетители често полетуваат и слетуваат најразличен вид на авиони, а понекогаш се фаќаат и вакви моменти, кога Боинг 747

Read More

Островот Палаван на Филипините, веќе вторпат е прогласен за најдобар остров на светот од страна на магазинот „Патување + слободно време“ (Travel + leisure). Првиот пат тоа се случи во 2013-та година, а магазинот не штедеше пофални зборови за природните убавини кои ги нуди овој

Read More

Островот Егхолм во јужна Данска, во областа Сторебаелт, еден од 400 мали дански острови, е ставен на продажба за цена од 3.1 милиони евра. Островот е со големина од 100 хектари и на него се наоѓа главна куќа од 626 метри квадратни, изградена во 1895

Read More

Двајца студенти по архитектура, Димитар Петровски и Борјан Овезовски, понудија современ висококатен хотел, со форма на цвет, кој нуди плејада од јавни, приватни и комерцијални простори, како дел од проект од предметот „Архитектонско студио“. Хотелот е замислен да биде поставен во близина на кејот во центарот

Read More

Осумдесет држави се наоѓаат на листата на даночно прибежиште, но овие се на самиот врв. Милионерите и милијардерите секогаш бараат начин како да задржат што повеќе пари и да платат што помалку данок. Токму затоа даночните прибежишта или т.н. земји кои имаат исклучиво ниски или

Read More

Грција мора да продава државен имот за да ги отплати долговите. Пристаништетп Пиреја е едно од најзначајните грчки пристаништа. Ги има најголемите пристанишни кранови во светот, тоа е најголемото туристичко пристаниште во Европа, контејнерски терминал и бродоградилиште. Само минатата година беа транспортирани повеќе од 18 милиони

Read More

Малиот остров Лерос е можеби најдобрата дестинација на која може да пристигнат мигрантите бидејќи локалните жители имаат долга традиција на хуманост. Лерос некогаш бил место за политички затвор и голем број на луѓе противници на грчкиот режим и армија во минатото биле осудени токму тука. Затоа

Read More

Островот Сазан, некогашна воена база од добата на комунизмот, преполн со бункери и тунели, ќе стане нова туристичка атракција на Јадранското море - пишува Независне новине. Овој мал остров, на површина од неколку квадратни километри, се наоѓа на влезот на Валонскиот залив на југозападна Албанија и

Read More