Wednesday, Sep 28, 2022
HomePosts Tagged "оставки"

Премиерот Зоран Заев рече дека оставката на замениците-министри од Алијансата за Албанците е очекуван чекор откако лидерот на оваа партија, Зијадин Села не ја прифатил понудата од Владата за потпретседателско место за реформи во Владата. Тој додаде дека нема да брза со разрешување на кадри во

Read More

Шесте оставки на членовите на Државната изборна комисија (ДИК) поднесени вчера и денеска, односно тие на претседателот Александар Чичаковски, потпретседателот Реџеп Прекопуца, Атанас Урумов, Виолета Дума, Игор Милев и Субхи Јакупи се веќе доставени во архивата на Собранието, дознава „Мета“ од извори во ДИК. Според информацијата

Read More

Вкупно шест членови досега поднесоа оставки од Државната изборна комисија. По претседателот Александар Чичаковски, членовите Виолета Дума и Игор Милев, денеска оставки поднесоа потпретседателот Реџеп Прекопуца, Субхи Јакупи и Атанас Урумов. Според информациите на НОВА ТВ од Државната изборна комисија, оставки подготвуваат и членовите на предложени

Read More

Премиерот Зоран Заев ги оцени оставките на дел од членовите на Државната изборна комисија (ДИК) како морален чин. Тој рече дека се работи за исклучителни професионалци кои имале сериозна улога во едно сериозно време. „Го поздравувам чинот на сите, а тоа е враќање на парите назад

Read More

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски поднесе до Собранието барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Неговиот мандат требаше да трае до 2020 година. Како што вели Чичаковски, оставката ја поднесува од лични причини. Oставки поднеле Вилета Дума и Игор Милев, членови на

Read More

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ изненадувачи тивки по веста за можното напуштање на министерските места на ДУИ. Двете партии, не коментираат додека ДУИ не донесе конечна одлука. Оставките на министрите на ДУИ би предизвикале пад на владата на Димитриев, но прашање е дали тоа би ја

Read More

Доаѓањето на Хојт Ји од Стејт Департментот и се поострите барања на Европската унија го префрлаат целиот дипломатски притисок врз ВМРО-ДПМНЕ кои денес мораа да голтнат тешка „кнедла“ за нив, а тоа е одложувањето на изборите на 5-ти јуни за кои тие најавуваа дека ќе

Read More

Претседателот на собранието Трајко Велјановски на почетокот на седницата соопшти дека оставки поднеле: Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, Фросина Ременска мнистерка за труд и социјална политика, потоа дополнителниот заменик министер за финансии Кире Наумов, Љупчо Николовски од земјоделие и Александар Кирацовски, заменик министер за

Read More

Грaѓанските организации предводени од повикот на „Протестирам“ излегоа пред Собранието на Република Македонија со пораки за оставка на претседателот Иванов, повлекување на одлуката за аболиција, обезбедување на услови за регуларни избори, слободни медиуми, прочистување на избирачкиот список и реформи. На протестот се обратија повеќе активисти и

Read More

ДУИ се обидува да ја стиши бучавата откако ненадејно реши да ги повлече актуелните функционери во Владата, за само ден потоа лидерот Ахмети со целосна доверба од партијата да назначи нови министри и заменици. Исходот барем за јавноста е дека нема никакви проблеми во владината

Read More