Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "остатоци"

Вчера околу 12,00 часот во атарот на с.Бачишта-кичевско на м.в.Бачишки Ливади“ покрај Бачишка река, во пештера пронајдени биле делови од скелет (черепи, коски и сл). Увид на местото на настанот извршиле јавен обвинител, увидна екипа од МВР-ОКП, НК за КР-Кичево, ОКТ при СВР Охрид и

Read More

Древни градби, стари повеќе од 11.000 години, се пронајдени на Кипар и можно е тоа да е најстарото село кога било откриено во светот. Остатоците од 29-те тркалезни градби, откриени се во Климонас, во блина на градот Лимасол, соопштила Управата за антиквитети и додал дека тоа

Read More

Египетската војска ги објави првите фотографии од остатоците на урнатиот авион на EgyptAir кои се пронајдени во Средоземното море заедно со предмети на 66 патници и екипаж. Авионот Airbus A320 полета од аеродромот Шарл де Гол кон Каиро, но на околу 280 километри од египетскиот

Read More

Поморски тимови на Франција и Египет учествуваат во извлекување на остатоците на авионот Ербас А320 на компанијата EgyptAir кој вчера се урна во водите на Средоземното море, а исчезна на стотина километри од брегот на Египет во близина грчкиот остров Карпатос. Засега се пронајдени и

Read More

„Ѕвездите кои паѓаат“ или поинаку наречени Ориониди ќе имате можност да ги проследите вечерва и рано наутро, на областите каде што има слабо осветлување Секоја година во втората половина од октомври месец Земјата минува низ остатоците од Халиевата кометата која резултира со вистински осветлен дожд од

Read More

Дел од авионско крило што вчера било пронајдено на еден остров на Индискиот океан би можело да биде од Боингот 777 на Малезија ерлајнс што мистериозно исчезна на 8 март минатата година. Делот е пронајден кај градот Сент Андре на францускиот остров Реунион. Во тек е

Read More

Шведските воени власти покренаа истрага по откривањето на остатоци од потоната подморница, за која се тврди дека е руска. Најдените остатоци, што први ги забележале тим нуркачи на групата „Оушн Икс“, се лоцирани во шведските територијални води, близу до брегот на Шведска. Откриениот потонат објект

Read More