Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "ослободување"

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) инсистира новинарот Зоран Божиновски да се пушти од притвор и да му се овозможи да се брани од слобода. Од здружението порачуваат дека долгиот притвор веќе не е во функција на судскиот процес, туку се претворил во своевидна казна

Read More

Новинарите се собраа пред судот во Скопје за да побараат ослободување од притвор за новинарот Зоран Божиновски. Ова е пораката со која се обратија новинарите: „Дојдени сме денеска пред судот во Скопје, да ја изразиме нашата солидарност со новинарот Зоран Божиновски, кој веќе три години

Read More

Меѓународната федерација на новинари побара итно и безусловно ослободување од затвор на новинарот Зоран Божиновски. Во писмо упатено до македонскиот претседател и јавен обвинител, генералниот секретар и претседателот на федерацијата, го осудиле неговото апсење и притворање. „Апсење новинар за криминални активности без докази е неприфатливо во

Read More

Здружението на новинарите на Македонија денеска побара од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, да го повлече обвинението против новинарот Зоран Божиновски. „Четири месеци откако новинарот Зоран Божиновски е екстрадиран од Србија, како еден од осомничените од случајот „Шпион“. Тогаш кажавме дека неговото

Read More

Руските амбасади во Исламабад и во Кабул одржуваат тесни врски со пакистанските и авганистанските власти за ослободувањето на руски државјанин, кој е заробен од борци на талибанското движење, се наведува во коментарот што денеска беше лиферуван од руското Министерство за надворешни работи, пренесе ТАСС. „Во авганистанската

Read More

Меѓународната федерација на новинарите, на нејзиниот 29-ти Светски конгрес, кој се одржа од 7 до 10 Јуни во францускиот град Ангерс, усвои ургентна резолуција предложена од Здружението на новинарите на Македонија, со која се осудуваат македонските власти за апсењето на новинарот Зоран Божиновски. „Истакнуваме дека апсењето

Read More

Љубе Бошковски ја делумно ја одлежа затворска казна за случајот „Кампања“ и неговите адвокати бараат веднаш да биде ослободен од Идризово бидејќи има законски можности за предвремен отпуст, а исто така за вториот случај „Ровер“ за кој се товари за прикривање и помагање на нарачано

Read More

Денес на пладе поддржувачите на партијата Обединети за Македонија одржаа протест пред Министерството за правда за ослободување лидерот на партијата Љубе Бошковски. Тие го повикаа директорот на затворот во Идризово, Живко Пејковски, да потпише ослободување на Љубе Бошкоски и да го искористи законското право за предвремен

Read More

Обединети за Македонија ги повикува сите граѓани, членови на политички партии, активисти да се приклучат на протестот во сабота, во 12 часот пред Министерството за Правда на протест за ослободување на Љубе Бошкоски. „Стоп за тортурата, слобода за Љубе Бошкоски, веднаш. Сабота 02.04.2016 во 12 часот

Read More

Владата ги усвои измените за Законот за здравствено осигурување, со што на брачните двојки ќе им се овозможи бесплатно Ин витро оплодување за трето и четврто дете, соопшти денеска од Штип, директорот на Фондот за здравствено осигурување, Сашо Стефановски. – Со измените на Законот, се предвидува

Read More