Tuesday, Jun 6, 2023
HomePosts Tagged "Охридско езеро"

На покана на Министерството за култура, односно министерката Бисера Костадиновска Стојчевска, член на неформалната граѓанска иницијатива Охрид ЅОЅ денеска ќе присуствува на состанокот во Владата на Република Македонија на кој ќе се разгледаат актуелните состојби поврзани со заштитата на природното и културно наследство на Охридскиот

Read More

Доколку целосно не се отфрли проектот за изградба на ски-центар на Галичица и одредени спорни делови на планираниот нов пат А3 од Охрид до Свети Наум чија траса е зацртана во заштитените подрачја на Националниот парк, Охрид би можел да биде ставен на листата загрозени

Read More

Нивото на Охридското Езеро е 16 сантиметри над дозволениот минимум, но е под просекот за април кој изнесува 42 сантиметри над минимумот, соопшти УХМР. Оттаму информираат дека и водостоите на сите реки во Македонија се под просекот за април, а најголема разлика има Црна Река кај

Read More

Вниманието на екологистите денеска е вперено во Охридското езеро. Кај Женска плажа гореше пожар откако се запалија трски. Екипа од противпожарна бригада го гасеше пожарот со млазови вода, а активисти стравуваат дека со пожарот може да се настрадани лебедчиња. „Не се проблем трските чиј корен ќе

Read More

Денеска Македонија ќе се брани од Охридското езеро. Иницијативата „За заедничка Македонија“ одржа протест во чамци и бродови и ги повтори своите барања од Охридското езеро. Откажување од тиранската платформа, да не се бира претседател на собранието на РМ кој не се откажал од тиранската платформа,

Read More

29 годишната професорка по латински јазик од Битола, Софија Бејковска Чачоровска, вчера сама рекреативно го преплива Охридското Езеро. По цели десет часа пливање, таа вечерва пристигна на целта во Охрид, каде ја пречекаа нејзиниот сопруг, таткото и тренерот. На овој подвиг Софија се решила за

Read More

27 годишен маж се удави во Охридското езеро. Несреќниот настан се случи попладнево околу 16 часот на воениот камп во манастирскиот комплекс Свети Наум, пренесе Канал 5. Се претпоставува дека давеникот бил на одмор и од непознати причини се удавил на плажата, каде не биле ангажирани

Read More

Во водите во Охридското Езеро кај струшкото село Радожда вчера била пронајдена неексплодирана експлозивна направа. Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека вчера околу 17:00 часот во водите во Охридското Езеро кај струшкото село Радожда, била пронајдена една нескплодирана експолозивна направа, по што од страна на

Read More

Веќе е одбрано идејното решение за новата модерна плажа во охридско Подмоље која треба да почне да се гради кон крајот на оваа или следната година. Најавата за новиот туристички проект ја дадоа министерот за транспорт Мисајловски и екс премиерот Никола Груевски при посетата на

Read More

На седницата на Комитетот на УНЕСКО во Истанбул, Турција, за прв пат во официјален документ на светската организација е нотирано дека охридскиот регион се соочува со опасност да биде впишан во листата на загрозени подрачја, што е само чекор до губење на статусот на заштитено

Read More