Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "офанзива"

Американскиот министер за одбрана Ештон Картер го именува поранешниот генерал во американската армија, Џон Абизејд за специјален советник на украинскиот министер за одбрана, соопшти Пентагон. Во соопштението се наведува дека Абизејд ќе биде советник на министерот Степан Полторак, чија држава настојува да ја зајакне демократската цивилна

Read More

Турските воени сили со тенкови започнаа офанзива во пограничниот регион со Сирија и има судири со припадници на Исламска држава. Турската војска во акцијата добива поддршка од воените авиони на коалицијата предводена од САД против Исламска држава. Акцијата доаѓа по бројните терористички напади кои членови на

Read More

На Светскиот ден на животната средина, 5 јуни, партијата ДОМ бара трајна заштита на Водно од градежната офанзива, за да се зачува парк-шумата, која е скапоцена за микроклимата во Скопје. - ДОМ огорчено констатира дека се уште нема одговор од надлежните, на реакциите за дивеењето над

Read More