Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "одговорност"

Здружението на новинарите на Македонија остро го осудува вербалниот напад и недоличното однесување на градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков и советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Божин Јованов кон новинарската екипа на ТВ Канал ВИС од Струмица. „Колешката Стојне Митева и снимателот Кире Пиличев биле навредувани со

Read More

Криминалната партиска врхушката на ДПМНЕ опсесивно, секојдневно како на шапилограф штанца соопштенија со кои ја критикува новата извршна власт. Не дозволија ни да се конституира, а веќе изнајдоа бројни мани и забелешки. Наместо 100 дена тие не издржаа ни 1 ден без критизерство. Врхушката мора

Read More

Независниот полицискиот синдикат побара директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, да одговара, а министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу да сведочи зошто го оставил да го води Оперативниот штаб на 27 април, што доведе до потфрлање на интервенцијата на полицијата при упадот на

Read More

„ЦИВИЛ – Центар за слобода, на втората годишнина од протестите на 5 мај и од бруталната пресметка на полицијата со ненасилните демонстранти, ја потсетува јавноста дека одговорните за тешката криза, криминалот и газењето на човековите права сè уште се на слобода и продолжуваат со дестабилизација

Read More

Тони Трајковски, советник во Советот на општина Куманово од партијата МААК, која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, негира дека е лицето што се гледа на снимките како го влече пратеникот Зијадин Села по ходниците низ Собранието за време на нередите минатиот четврток. Во телефонски разговор осомничениот

Read More

Американската мисија при ОБСЕ побара од властите во Македонија да преземат чекори да ја обезбедат сигурноста на сите пратеници, темелно да го истражат нападот во Собранието на 27 април и да одговараат оние што го извршија, организираа или го наредија насилниот акт. Вршителот на должност

Read More

Собранието на Република Македонија има нов претседател на Парламентот, избран согласно Деловникот, законите и Уставот, од парламентарното мнозинство, реагираат од СДСМ откако поранешниот спикер Вељаноски искажа намера да закаже седница. Режимот заврши. Демократските процеси ќе продожат со формирање нова Влада на граѓаните на Република Македонија. Тоа

Read More

Напаѓачите не ги познавам, бидејќи имаа качулки на главите, освен напаѓачот на пратеничката Радмила Шеќеринска, изјави за Макфакс, Богдан Илиевски, еден од организаторите на протестната иницијатива „За заедничка Македонија“. Тој тврди дека луѓето од иницијативата што влегле во Собранието се мирољубиви и дека не сакале

Read More

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу најави дека од лидерот на ДУИ Али Ахмети ќе бара да го повлече од функцијата министер, од морални причини, пренесува Сакам да кажам. „Чувствувам морална одговорност што не успеав да го тргнам влијанието на политиката во Министерството за внатрешни работи

Read More

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу за Алсат М синоќа изјави дека денеска ќе побара одговорност од сите ангажирани во Оперативниот штаб и зошто полицијата не реагираше на време. - Навремено беше формиран оперативен штаб кој функционира уште од почетокот на протестите, но полицијата денеска не

Read More