Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "одбележува"

Над 1.000 луѓе, меѓу кои и преживеани и роднина на жртвите, присуствуваа на одбележувањето на 71 годишнина откако јапонскиот град Нагасаки беше уништен со атомска бомба во Втората светска војна. Речиси 75.000 луѓе загинаа директно или по радијацијата на атомската бомба која САД ја употреби

Read More

Јапонија денеска одбележува 71 година од фрлањето на атомската бомба врз Хирошима од страна на Соединетите Американски Држави за време на Втората светска војна. Ѕвоната на мирот во Хирошима се огласија во 8.15 часот, во исто време кога американскиот воен авион ја исфрлил атомската бомба

Read More

Македонската метропола утре одбележува 53 години од катастрофалниот земјотрес што со уривачката моќ во 1963 година го претвори Скопје во урнатина. Утре во 10 часот, на Градските гробишта во Бутел, пред Споменикот на загинатите во катастрофалниот земјотрес, официјални делегации и претставници на институции ќе положат

Read More

Вчера во Лондон со звукот на ѕвоната на катедралата „Свети Павле“ беше означен почетокот на тридневната официјална прослава на 90-от роденден на кралицата Елизабета Втора. Роденденот на кралицата се одбележува со тридневни манифестации, свечени црковни церемонии иулични забави во поголемите британски градови, пренесува АП. На церемонијата,

Read More

Демократската унија за интеграција одбележува 14 - години од основањето. По тој повод лидерот на партијата Али Ахмети денеска испрати честитка до членовите и симпатизерите, посочувајќи дека овој датум за нив ќе остане секогаш значаен и оти ДУИ секогаш ќе остане заедно со граѓаните. -

Read More

Црна Гора денеска одбележува десет години од референдумот за отцепување од заедничката држава Србија и Црна Гора. На 21 мај 2006 година 55,5 проценти од учесниците во референдумот гласаа за отцепување на Црна Гора од заедничката држава, а 44,5 беа против. Референдумот и донесе независност на

Read More

Денеска се навршуваат 13 години од како при влегувањето во зградата на Владата на Србија беше убиен првиот демократски избран премиер на Србија и лидер на Демократската партија Зоран Ѓинѓиќ. Членовите на српската Влада, предводени од премиерот Александар Вучиќ утрово положија венци на спомен-плочата во

Read More

Скопје денеска ја слави слободата. Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски денеска се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија. Потоа делегација на Град Скопје

Read More

Србија денеска одбележува 15 години од масовните демонстрации на приврзаниците на тогашната Демократска опозиција на Србија (ДОС), по кои од власт си замина дотогашниот шеф на државата Слободан Милошевиќ. Масовните собири на граѓаните, организирани од ДОС, следеа откако Изборната комисија ја оспори победата на претседателскиот

Read More