Monday, Oct 2, 2023
HomePosts Tagged "обвинувања"

Дел од медиумите, особено оној медиум кој го нарекуваат телевизија на Заеви во последните денови не зборуваат за проектите што ги правиме, туку го отвораат прашањето зошто и во кое својство се појавувам на настани - изјави претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски, откако при

Read More

Откако поранешните министерки Гордана Јанкулоска и Фросина Ременски разменија „тешки“ зборови на социјалната мрежа Фејсбук, расправијата продолжи со низа обвинувања. Поранешата министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска ја обвини пратеничката Ременски дека лечела фрустрации преку коментари, а таа пак констатираше, како што вели, дека нејзината

Read More

За рекордната нетo-миграција во Британија, од 327.000 лица за една година, е виновна Тереза Меј, сегашната британска премиерка, пишува „Дејли Мирор“. Лондонскиот весник кој важи за близок на лабуристите, вели дека Меј шест години беше министерка за внатрешни работи и надлежна за работата на службите за

Read More

Организација на СДСМ од Штип обвинува дека општината незаконски го гради пензионерскиот дом, односно дека ја нема потребната документација. -Неодговорниот однос на локалните власти дополнително ја зголемува неизвесноста на неколку стотици пензионери од Штип и Карбинци коишто веќе со години ја очекуваат изградбата на новиот Пензионерскиот

Read More

Владата е решена по секоја цена да издаде еврообврзница игнорирајќи ги предупредувањата на економските експерти за неодржливоста на јавниот долг и таа е повторно пуштена на финансиските пазари овој пат со повисока камата од 5.8%, а се очекува да се соберат барем 300 милиони евра

Read More

Државниот секретар Џон Кери посочи дека турскиот претседател Ердоган треба да внимава со обвинувањата кои ги насочува против САД за наводна вмешаност на ЦИА во поттикнување и помош на пучистите кои се обидоа да изведат воен удар во Турција. Администрацијата на Обама по телефонската конференција со

Read More

Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ, упати обвинувања до Агенцијата за храна и ветеринарство за негрижа за безбедноста на храната. „Огромниот скандал што го откривме, за катастрофалната негрижа за безбедноста на храната во Македонија е потврден од самата Агенција за храна и ветеринарство во

Read More

Крис Еванс за само неколку дена успеа да ги наполни таблоидите во Велика Британија, најпрво под сомнителни околности по само една сезона е отпуштен од најгледаното шоу Топ Гиар, за потоа да биде обвинет за сексуален напад од страна на негова поранешна колешка која тврди

Read More

Денеска попладне Собранието ја констатираше оставката на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Саврески. Како негов наследник доаѓа Кирил Миновски, кој доаѓа од директорското место во Управата за јавни приходи. Од него опозицијата побара да троши помалку и да биде потранспарентен од Ставрески. - Прво барање

Read More

СДСМ упати критики кон актуелната власт за лошото справување со терористичката група која успеа да влезе на територија на Република Македонија и да изврши крвав напад во кумановско Диво Насеље, најавувајќи дека јавноста наскоро ќе ја дознае вистината. Од ВМРО-ДПМНЕ пак, обвинија дека СДСМ никогаш не

Read More