Sunday, Aug 1, 2021
HomePosts Tagged "обезбедување"

Петмина граѓани пријавиле во СВР Скопје дека им недостасуваат пари и предмети кои ги чувале во сефови во објект на Шпаркасе банка во Скопје. Веднаш по добиената пријава известен е јавен обвинител и се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.

Read More

Министерството за внатрешни работи го одбило барањето на екс премиерот, Никола Груевски, да му бидат доделени уште 20 телохранители. Министерот, Оливер Спасовски, изјави дека проценките укажуваат дека нема опаност по него и неговото семејство, поради што Груевски останува со шест телохранители кои му следуваат како

Read More

Обезбедувањето на Градската општа болница „8 Септември“ било физички нападнато во вторникот од повеќе лица кои дошле со два автомобила, од кои едниот БМВ, по што избегале. По кратко време, од страна на полициски службеници возилото БМВ било запрено на подрачјето на ПС Бит Пазар, при

Read More

Пред Собранието на Република Македонија има засилено полициско присуство, а припадници на МВР се донесени и со автобуси со цел да го обезбедат просторот околу законодавниот дом. Блокирани се и улиците со што треба целосно да се ограничи пристапот до Собранието. Сепак, се чини дека

Read More

Денеска (27.04.2017) околу 18,50 часот граѓаните кои протестираа во организација на граѓанската инцијатива „За заедничка Македонија“, насилно влегоа во просториите на Собранието на Република Македонија. Во нарушувањето на јавниот ред и мир со повреди се здобиле неколку пратеници во Собранието и неколку цивили. При обидот

Read More

Личното обезбедување на поранешниот премиер Никола Груевски не влегло во дворот на „ТВ 21“ и не му наложило на новинарот Кристијан Ландов да избрише снимки од мобилниот телефон. Ова било наведено во одговорот на Секторот за внатрешни контрола и професионални стандарди на Министерството за внатрешни

Read More

Од одржувањето на новиот Самит на НАТО во Варшава за Македонија најитересно за следење може да биде само нивото на безбедност, ангажирањето на голем број на безбедносни служби кои би спречиле терористички напад, како и можеби некој политички гаф, бидејќи покана за членство секако, нема

Read More

Здружението на новинарите на Македонија денеска до Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди на Министерството за внатрешни работи достави претставка, во коjа бара да покрене дисциплинска постапка против двајцата припадници на обезбедувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, кои минатата недела упаднаа во просториите на

Read More

По вчерашниот инцидент во телевизијата 21, кога лица од обезбедувањето на поранешниот премиер Груевски натераа новинар да брише снимки, реагираше ЗНМ. Првиот човек на ЗНМ, Насер Селмани го осуди чинот. -„Прво сакам да го осудам овој кукавички акт на обезбедувањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Ова

Read More

Притвор за едно лице во „Транспортер“ и мерки за обезбедување на присуство за тројца осомничени. Во текот на вчерашниот ден, пред судија на претходна постапка по предлог од СЈО биле изведени и сослушани четири лица. Од Судот најавуваат официјална информација за притворот и за мерките

Read More