Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "новинар"

На денешен ден, пред четири години, полицијата упадна во домот на новинарот Томислав Кежаровски и го уапси за оддавање на идентитет на заштитен сведок во текст напишан во 2008 година. „Цел вод припадници на специјалната полиција вооружени со автоматски пушки, со пиштоли и бомби, како најозлогласен

Read More

Новинарите повторно беа мета на напади. За жал претепан е и колегата од агенцијата Мета, Димитар Тануров. Тој бил заедно со другите новинари кога демонстрантите упаднаа во прес салата и почнаа да тепаат и кршат се пред себе. Димитар Тануров заврши со потрес на мозокот,

Read More

Група од десеттина членови на Македонското патриотско здружение „Пере Тошев“ од Прилеп синоќа во 18.05 часот се обиделе физички да се пресметаат со новинарот на Плусинфо Божидар Барлакоски. Враќајќи се од седницата на Собранието, Барлакоски, инаку и самиот прилепчанец, ја сретнал групата кај трговскиот центар „Соравија“. Сите

Read More

Насер Селмани, претседателот на ЗНМ, најави дека е донесена одлука да се излезе на протест на 1 септември пред Основниот суд скопје кога ќе се одржи и првото судско рочиште против Зоран Божиновски, осомничен во случајот „Шоион“. ЗНМ ќе побара од сите новинари да дадат

Read More

Прогонот на Ердоган отиде дотаму што тој почна да бара од други земји да затворат или да екстрадираат новинари кои напишале нешто што не му се допаднало на турскиот владетел. Ердоган вчера го побара тоа од соседно Косово. Министерот за надворешни работи на Косово, Енвер

Read More

Угледниот руски новинар Павел Шеремет, родум од Минск, кој последните пет години престојуваше во Украина и како истражувачки новинар работеше за онлајн изданието на весникот Украинская правда, е убиен утрово во експлозија на бомба во автомобил во центарот на украинската престолнина Киев. Павел Шеремет се возел

Read More

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески, првоосомничен во случајот „Транспортер“, иако е во куќен притвор се закани дека ќе го тужи новинарот од Битола, Симе Алушевски, издавач на весникот „Его“. Талески и секретарот на општината, Слободан Бончановски во саботата испратиле барање за извинување бидејќи сметаат дека

Read More

Претставници на Здружението на новинарите на Македонија денеска во Специјалното јавно обвинителство имаа средба со обвинителката Катица Јанева и нејзините соработници. Претседателот на ЗНМ Насер Селмани ја информираше обвинителката Јанева за случајот на новинарот Зоран Божиновски, кој два месеца е во притвор затоа што Јавното обвинителство

Read More

Од телевизија 21 се пожалија дека обезбедувањето на Никола Груевски неовластено влегло во дворот на медиумот и го земале телефонот на еден од нивните новинари за да ги избришат сликите кои тој ги направил од екс премиерот додека бил на прошетка низ улица „Македонија“. Според ТВ

Read More

Меѓународната федерација на новинарите, на нејзиниот 29-ти Светски конгрес, кој се одржа од 7 до 10 Јуни во францускиот град Ангерс, усвои ургентна резолуција предложена од Здружението на новинарите на Македонија, со која се осудуваат македонските власти за апсењето на новинарот Зоран Божиновски. „Истакнуваме дека апсењето

Read More