Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "нова влада"

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, ги покани лидерите на албанските парламентарни партии денеска да присуствуваат на заедничка работна средба во 14 часот во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, „за да ја разгледаат имплементацијата на програмските определби“, пишува „Дојче веле“. Ваквата средба тој ја навести уште пред

Read More

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан утре ќе допатува во Скопје на средби со премиерот Зоран Заев, владини претставници, како и со лидери на политичките партии. Главен фокус на неговата посета е имплементацијата на реформските приоритети и на Договорот од Пржино. Од Европската комисија

Read More

Новата Влада и опозицијата треба да се фокусираат на имплементацијата и на реформските приоритети и на Договорот од Пржино за да ја вратат Македонија на патот кон Европската Унија, се вели во денешното соопштение на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, во

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние разговарале за приоритетите на новата Влада, како и отворањето на перспективите на Република Македонија кон Европската Унија и НАТО. - Подготвени сме за брзо, квалитетно и ефикасно спроведување на клучните реформи што ќе обезбедат квалитетен живот за

Read More

Со барање да се обработат, како што велат, монтираните случаи против Албанците, „Монструм“ и „Сопот“, како и со барање владата на Зоран Заев „што побргу да овозможи праведни судски одлуки и еднаш засекогаш да престане функционирањето на правдата со двојни стандарди“, се огласи денеска Движењето

Read More

Владата на Република Македонија ја денеска ја одржа првата седница, на која премиерот Зоран Заев за вицепремиери ги именуваше министерката за одбрана Радмила Шекеринска Јанковска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, како и министрите без ресор Бујар Османи, Кочо Анѓушев, Хазби Лика. Заев на другите министри

Read More

Синдикатот на култура на Република Македонија денеска упати низа барања до новата власт, за кои рече дека драстично ќе ги сменат лошите околности во кои е западната културата во земјава. На прес-конференција во МОБ, синдикатот побара замена на сегашниот Закон за култура со нова законска рамка

Read More

Со почеток во 14 часот, новата влада предводена од Зоран Заев денеска ќе ја одржи првата седница. На веб-страницата на Владата нема информации за дневниот ред, но се очекува, според досегашното искуство со владите, на седницата да се дискутира за новите имиња на раководните позиции во

Read More

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, утринава со заедничко соопштение го честитаа изборот на новата влада на Република Македонија. „Го поздравуваме гласањето за новата влада предводена од премиерот Зоран Заев. Европската

Read More

Американскиот амбасадор Џес Бејли вечерва му честиташе на новиот премиер Зоран Заев и на парламентарното мнозинство за формирањето нова Влада. „Честички до премиерот Зоран Заев и до парламентарното мнозинство за формирањето нова Влада во Македонија. Како пријател и партнер, со нетпрение очекуваме да работиме со новата

Read More