Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "нов"

Додека сите од Apple ги очекуваат новите моќни iPhone 8 модели, компанијата ќе направи мало изненадување со повторното лансирање на смартфон со големина на екранот од 4 инчи. Од Кина се појавија првите детали за iPhone SE 2017 кој ќе има HD резолуција, а можеби

Read More

Според анализата на TrendForce година Apple нема да се реши да ја надгради RAM меморијата на своите нови смартфони од iPhone 8 серијата, па така најверојатно ќе се задржи на само 3 GB RAM кои треба да им бидат доволни на корисниците за мултитаскинг. Интересно е

Read More

Откако Apple ги надмина грижите за набавка на OLED екрани со нарачката на 70 милиони панели за екранот од Samsung, сега има нови грижи дека iPhone 8 ќе задоцни, а тоа е поради проблеми со развој на 3D сензорот за селфи камерата која ќе се

Read More

На Карфур дефинитивно му дојде крајот. На негово место ќе се отвори нов Рамстор маркет во рамки на трговскиот центар Скопје Сити Мол. Маркетот ќе биде отворен во април, на површина од 4648 метри квадратни, а во кој ќе се вработат околу 100 луѓе. Како што

Read More

Косово доби нов председател. Шефот на косовската дипломатија и лидер на Демократската партија на Косово, Хашим Тачи ќе ја замени Јахјага, тој е одбран за нов претседател на Косово. Тачи дури во третиот круг на гласање во Собранието на Косово успеа да го добие простото

Read More

Од вчера претпладне започна со работа и новиот патнички воз на Македонски железници. Потелкото на овој „ин“ воз е од кина и има капацитет од 200 патници. Сообраќа на редовните линии од Скопје за Велес во 9 наутро и на пладне во 13 часот и 20

Read More

Трговскиот ланец Жито Маркети го отвори својот 12-ти маркет во Велес, а вкупно 52-ри во Македонија. Новиот маркет се наоѓа на улица Даме Андреев (Ронката) бр. 8, распространет на површина од 200 метри квадратни со тим од 8 вработени на две наплатни каси. „Велес е градот

Read More

СДСМ денеска обвини дека новиот воз не може да вози по македонските пруги. „Речиси три месеци не е во употреба новиот воз што го промовираше Никола Груевски. Возот има проблем да се движи по железничките пруги, кои се во катастрофална состојба. На ова предупредивме кога

Read More

Легендарниот руски теренец со децении е првиот избор на сите кои имаат во план одење на „оф роуд“ авантури кај нас. Но, со развитокот на технологијата руската ЛАДА Нива заостанува во многу апскети особено во развитокот на технологијата возењето на нормален пат и конфорнота при

Read More

Главниот град ќе добие нова образовна установа. Се работи за државниот универзитет „Мајка Тереза“ кој е предвиден да функционира од наредната академска година. Со оваа установа се предвидуваат 14 студиски програми на македонски, албански и албански јазик, за прв и втор циклус на студии. Факултет

Read More