Saturday, Mar 25, 2023
HomePosts Tagged "ниски температури"

Малото викенд разведрување на времето нема да продолжи и на почетокот на оваа недела бидејќи денес не очекува нешто постудено време пропратено со повремени врнежи од дожд. Максималните температури ќе достигнат до 16 степени, а утрото ќе помине со едноцифрени температури ширум државата. Мало разведрување

Read More

Метеоролозите за саботниот ден ни предвидуваат претежно стабилно време, но доста облачно и без можност за високите температури како изминатите денови од 20 степени. Утрото ќе започне мирно со просечна температура до 4 степени, а попладне ќе се израдувате на малку повеќе сонце и температури

Read More

Веќе сме на средина на неделата, а до денес се променија неколку временски услови. По вчерашниот топол и сончев ден, денеска не очекува мало заладување и заоблачување со минимални услови за врнежи од дожд. Републичкиот просек во текот на утрото ќе се движи од 4

Read More

Денешниот ден ќе помине во знакот на свежото време но, не треба премногу да се грижите бидејќи републичкиот просек ќе изнесува околу 14 степени, што значи дека попладне ќе имаме стабилни временски периоди со мала облачност. Утрото ќе започне нешто постудено се температури околу нулата,

Read More

По спуштањето на температурите денес имаме временски прилики во кои доминира силниот ветар од северозападен правец кој ќе се задржи во текот на денот, а најсилно ќе дува со 80 км/ч. Утринските температури на ниво на република ќе се движат од -4 до 3 степени,

Read More

Првиот неработен ден од оваа седмица Македонија ќе ја дочека во ниски, но пријатни зимски услови, со мала замагледност во утринските часови низ повеќе котлини. Максималната температура на ниво на републиката ќе се движи во просек од 5°C, додека пак, минималната температура од 0°C. Синпотичарите

Read More

Денешната прогноза продолжува со слични услови како и вчера со тоа што ситниот и слаб дожд ќе продолжи во текот на денот со облачност, а температурите и понатаму ќе бидат ниски преку ден до максимални 11 степени. Разведрување и повеќе сонце може да очекуваме на

Read More

Граѓаните на Македонија треба полека да се подготват за пониски температури и загревање на домот бидејќи синоптичарите предвивудаат многу постудено време од тоа што се навиканваме изминатиот период. Денес на територија на Македонија во просек температурите ќе се движат од 8 до 16 Целзисови степени,

Read More

Времето денес ќе биде променливо облачно со кратки сончеви периоди кои претежно ќе бидат во југоисточните делови. Ќе дува умерен ветер, а долж Повардарието и во источните делови од земјата ветерот ќе се засилува од северен и северозападен правец. Утринската температура ќе се движи во од 9

Read More

Денес исто така не очекува уште еден дождлив ден со пониски температури чиј максимум на територија на целата република ќе достигне до 22 степени, а во Скопје до 20 степени, што значи прилично свежо. Во текот на целиот ден ќе биде облачно со почести врнежи

Read More