Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "Никола Груевски" (Page 5)

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, синоќа соопшти дека партијата не ги признава локалните избори, кои минале со бројни нерегуларности, со обиди за правење „бугарски воз“, притисоци врз земјоделците и врз администрацијата. – ВМРО-ДПМНЕ не ги признава овие избори и никогаш нема да ги смета за фер

Read More

Залудно се обидува Никола Груевски со лаги да го сокрие поразот што го доживеа на локалните избори, реагираат од владејачката СДСМ на говорот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на свечената академија во Штип организирана по повод Денот на македонската револуционерна борба. „Граѓаните одлучно се спротивставија на неговите

Read More

Десет години Македонија го слави 23-ти октомври како државен празник, денот на македонската револуционерна борба, а годинава е прва година кога не само што се прекинува традицијата на доделување на државната награда 23-ти октомври, туку и очигледна е незаинтересираноста на новата власт кон одбележување на

Read More

„По изборите ќе следува анализа за да се утврди што, покрај сите нерегуларности, беше погрешно направено, поради што не добивме поголема поддршка на овие избори. Јас како претседател имам голема одговорност, а за сето тоа, за причините, резултатите, за идниот правец ќе се дискутира во

Read More

Републичкиот штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ вечерва ќе одржи прес-конференција во Клуб на новинари, на која го повикаа лидерот ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за лично да ги соопшти неговите аргументи за изборните резултатите од денешните локални избори. Темата на прес-конференцијата ќе бидат идни активности на Републичкиот штаб

Read More

Oткако полицијата вчера приведе граѓанин кој се обиде да го испрска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со спреј додека тој говореше на митинг кај хотелот „Јадран“ во центарот на Скопје, денеска се огласија и од МВР. Од таму го потврдија инцидентот и против лицето Р.Р. ќе

Read More

Скопската полиција синоќа привела граѓанин кој испрскал спреј-солзавец кон бината на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во општина Центар, за време на говорот на лидерот на партијата, Никола Груевски. МВР го потврди инцидентот и оттаму велат дека околу 21.55 часот е приведен 36-годишен маж со иницијали Р.Р. Дваесетина минути

Read More

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на митингот во Ресен рече дека власта работи незаконски, но и демонстрира сила. – Кандидатот за градоначалник во Шуто Оризари беше претепан до бессознание, друг наш кандидат беше погоден со куршум, на кандидатот за градоначалник на Кавадарци му вперија оружје и

Read More

Унгарскиот премиер Виктор Орбан доаѓа во Македонија, поточно во Охрид каде утре ќе присуствува неколку часа при што ќе оствари средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и преставници на партијата. Целта е јасна, поддршка за Груевски и ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори. Орбан е актуелен премиер

Read More

Тоа што го донесе Владата на СДСМ во овие четири месеци не е ништо друго туку помрачување, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вечерашниот митинг на партијата во Неготино. Тој истакна дека ја следи кампањата на СДСМ и дека тоа што го порачува се апстрактни

Read More