Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "независност"

Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право на влез во иден сојуз на суверени држави на Југославија? На ова прашање пред 25 години речиси 95% од граѓаните позитивно се изјаснија на референдумот кој го трасираше патот на независна Република Македонија која во

Read More

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев по повод Денот на независноста испрати честитка до граѓаните во која посочува дека 8 Септември е нашиот трет Илинден – празник кога ја славиме нашата независност и кога ја прославуваме нашата победа. – Пред точно 25 години, силно верувајќи

Read More

Денес во Скопје ќе се одржи културната манифестација „Бела ноќ“ како предвесник на прославите по повод 25 години од независноста на нашата држава. Сите културни установи најавуваат богата уметничка програма со претстави, изложби, концерти и презентации. Во МКЦ ќе биде претставен новиот мурал на фасадата

Read More

Полицијата во Молдавија пуштила солзавец за да ги растера антивладините демонстранти за време на парадата на Денот на независноста на таа некогашна советска република. Повеќе стотици демонстранти се собрале во близина на главниот плоштад во Кишињев, главниот град на Молдавија, а многу од демнострантите упатувале

Read More

Четврти јули е голем празник за Америка. Сепак, голем дел од Американците не знаат ништо за Денот на независноста. Овој празник се прославува по повод усвојувањето на декларацијата на независност донесена на 4 јули 1776 година, по што 13 американски колонии стануваат нова нација која не

Read More

На денешен ден во 1991 година Словенија стана независна држава по пат на референдум, со што се одвои од поранешна Југославија. Владата на оваа земја го искористи поводот да ја изјасни својата наклонетост кон Европската унија, по гласањето на Велика Британија за излез до Унијата.

Read More

Шкотската национална партија (СНП) ќе бара одржување нов референдум за независност на Шкотска, порача Никола Старџен, актуелната лидерка на СНП и прва министерка на Шкотска. Шкотскиот народ веќе имаше голем референдум за независност кој помина негативно, но Брегзитот повторно ги разбуди националните партии кои најавуваат нова

Read More

Доколку Велика Британија на референдумот во јуни гласа за излегување од Европската унија и покрај противењето на Шкотска, тогаш ќе порасне притисокот Шкотска повторно да организира референдум за независност, изјави во саботата Никола Старџен, претседателка на владејачката Шкотска национална партија (SNP) и на шкотска влада. Старџен

Read More

На посебна парламентарна седница, грчкиот Парламент усвои резолуција со која се призна независноста на Палестина, пренесе ТАСС. На усвојувањето на резолуцијата присуствуваше и Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, кој е дојден во Атина на официјална посета. Грција се залага за праведно решение на палестинскиот проблем преку создавање

Read More

Скопје денеска ја слави слободата. Со повеќе културни, хуманитарни и спортски манифестации денеска се одбележува 13 Ноември. По тој повод, градоначалникот Коце Трајановски денеска се сретна со претставници на Градскиот одбор на Сојузот на борци од Народноослободителната антифашистичка војна на Македонија. Потоа делегација на Град Скопје

Read More