Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "Неготино"

Неготино, град во кој што веќе десет години се нема родено бебе, се гордее со зголемен наталитет - пишува Фокус. Денес, по повод Велигденските празници, беа доделени дури 120 вредносни ваучери, за прво, второ и трето родено дете, но и за машки лица над 40

Read More

Општина Неготино отвора нова индустриска зона со површина од 33 хектари. Во зоната планирано е да се формираат околу 30 парцели, а нивната големина ќе зависи од интересот на инвеститорите. Новата индустриска зона се наоѓа веднаш до постоечката во местото Црвени брегови.Општината работи на формирање

Read More

Граѓаните на Република Македонија денеска го одбележуваат празникот Свети Трифун кој се смета за заштитник на лозарите и виното. Па освен што денес се пие вино, се негуваат и лозите. Манифестациите се одржуваат на плоштадите во Кавадарци, Неготино и Демир Капија, а исто така лозјата

Read More

Владата донесе одлука за финансирање на изградба на инфраструктура за нови индустриски зони во Велес и Неготино во висина од околу 300 илјади евра во надеж дека ќе се создадат соодветни услови за влез на компании и производствени капацитети во кои ќе има поголем број

Read More

Денеска во Демир Кампија зпочна манифестацијата „Недела на традицијата, Свети Трифун 2016“. Во чест на празникот кој се смета за заштитник на лозарите, општина Неготино заедно со Центарот за едукација и вмрежување во туризмот ЦЕНЕТ ги организира настаните за празнување на денот на виното. Прв настан

Read More

Неготино ќе го одбележи верскиот празник Свети Трифун, кој се смета за заштитиник на лозарите, со вински натпревар. Од општината информираат за винските настани кои се доволна причина токму во овој град да го прославите празникот. Во сабота на 13 февруари на програмата се организирана дегустација,

Read More

12 нелегални мигранти од Иран се откриени на вчера околу 13 часот на автопатот на клучката кај Неготино. Полицијата го сопрела возилото „Фолксваген Шаран“ со скопски регистарски таблички вчера околу 13 часот и ги открила нелегалните патници, додека возачот се дал во бегство. Како што соопшти

Read More

Едно лице си поминало со полесни повреди во сообраќајната несреќа што се случи вчера на регионалниот пат Кавадарци - Неготино. - Во сообраќајката учествувале две возила со неготински регистарски ознаки од кои едното изгубило контрола и се превртило при што застанало на кров. Едно лице е

Read More

Жителите на Неготино остаа без своите ореви, ова е најбизарната информација која денес ќе ја чуете од страна на СВР Велес. Портпаролката Анита Стојковска соопшти дека од три куќи во Неготино биле вкупно украдени 165 килограми и полицијата рабои на пронаоѓање на крадецот кој оперирал

Read More

Загадена е водата во реката Вардар кај Неготино, ова го покажаа мострите од водата земени последниот пат, информираше денеска за МИА раководителот на неготинската организациската единица при Центарот за јавно здравје Велес, доктор Иванка Тодоровска. – Неколку пати годишно земаме мостри од водата во реката. Последниот

Read More