Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "небо"

Кипарската полиција била „затрупана“ со пријавите на жителите дека небото сред ноќ оддеднаш се осветлило и потоа се слушнале громогласни експлозии. Луѓето пријавувале дека виделе чуден блескав предмет над планинскиот венец Троодос, ноќта меѓу четвртокот и петокот. Жителите на тоа подрачје велат дека на небото

Read More

Низ социјалните мрежи викендов се прошири спектакуларно видео снимено на аеродромот во американскиот град Мајами. За појавата што се гледа на видеото веднаш почнаа шпекулации дека се работи за „неидентидикуван летечки објект“ (НЛО). Видеото предизвика голема дебата на социјалните мрежи околу постоењето живот на други

Read More

„Ѕвездите кои паѓаат“ или поинаку наречени Ориониди ќе имате можност да ги проследите вечерва и рано наутро, на областите каде што има слабо осветлување Секоја година во втората половина од октомври месец Земјата минува низ остатоците од Халиевата кометата која резултира со вистински осветлен дожд од

Read More

Спектакуларен метеорски дожд ќе биде видлив од Земјата следната недела, во ноќта меѓу среда и четврток. Метеорскиот дожд Персеид е традиционален феномен, кој според астрономите, годнава ќе биде особено спектакуларен. Во моментот кога овој „небсен огномет“, што ќе биди видлив ширум светот, ќе го достигне

Read More

Мет Малој е професионален фотограф од Канада кој има одлични уметнички проекти, а најпопуларен стана со серијата на небесни фотографии кои се изработени со уникатна техника за бележење на секој зрак на светлина, креирајќи зачудувачки ефекти на разлеаност и тоа без користење на Фотошоп. Во

Read More

Редовен цивилен лет го исплаши НАТО. Два борбени авиони на Хрватското воено воздухопловство и противвоздушна одбрана МИГ 21 по команда на НАТО пресретнале цивилен авион кој влегол во хрватскиот воздушен простор. Станува збор за патнички авион кој летал од Франкфурт и не се јавувал на

Read More

  Со претставата ,,Стјуардеси” во режија на Синиша Евтимов вечерва свечено ќе биде отворено второто издание   на Меѓународниот фестивал на комедија ,,Гола месечина”. Сите љубители на театарската уметност ќе имаат можност  бесплатно да проследат девет театарски претстави кои ќе бидат одиграни на фудбалското игралиште до детската градинка „Сонце“

Read More