Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "навивачи"

По страшната експлозија пред автобусот на Дортмунд, еден фудбалер од тимот заврши во болница, а навивачите останаа заробени внатре во стадионот од безбедносни причини. Паниката, стравот и неизвесната ситуација беа присутни меѓу навивачите, а оние на Монако во знак на поддршка скандираа за противничкиот тим.

Read More

Навивачите жестоко реагираа откако полицијата реши да ја затвори фан зоната под Ајфеловата кула поради преголемиот број на пристигнати луѓе. Инцидентот започна во текот на финалето меѓу Франција и Португалија, а навивачите доаѓаа и од двете страни. За да се избегне ситуацијата да излезе вон контрола

Read More

Малата но, горда исландска нација со воодушевување и голема почест ги пречека назад фудбалерите кои беа апсолутен хит и најголемо изненадување на Европското фудбалско првенство во Франција. Десетина илјади луѓе со громогласни аплаузи и скандирања ги поздравија фудбалските херои кои пред само три недели и речиси

Read More

Навивачите на Република Ирска приредија вистинско шоу по завршување на натпреварот и не се откажаа од пеење химни. Француската полиција немаше потреба од интервенирање бидејќи не дојде до никакви инциденти, но толпата на навивачи никако не сакаше да се разотиде. По извикувањето на Stand up

Read More

Фудбалската федерација на Хрватска доби парична казна од 100 илјади евра поради инцидентите предизвикани од хрватските навивачи на мечот со Чешка, одлучи УЕФА. Фрлањето факли и топовски удари веќе трет пат се на удар на репрезентацијата која повторно се „извади“ со парично казнување. Оваа одлука воедно

Read More

Хрватските фанови имаа огромна причина за радост на натпреварот против Чешка бидејќи нивните фудбалери водеа со 2 гола разлика и имаа речиси сигурна победа пред да се случи голем пресврт. На неколку минути до крајот дел од навивачите фрлаа пиротехника при што еден редар е

Read More

Фудбалската репрезентација на Русија доби последна опомена пред исклучување од Европското првенство поради лошото однесување на нејзините навивачи. Русите од УЕФА добија таканаречена „суспендирана дисквалификација“ која ќе биде активирана доколку се повторат били какви инциденти. Предупредувањето од УЕФА стигна само неколку часа од како од Кремљ

Read More

Судот во Марсеј осуди шестмина англиски навивачи, а на петмина им одреди затворска казна во траење од еден до три месеци, за учество во наредите на Европското фудбалско првенство во Франција. Брзото судење и изречената пресуда имаат за цел да испратат порака на потенцијалните хулигани

Read More

Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна дисциплинска постапка поради случувањата на натпреварот меѓу Англија и Русија, одигран вчеравечер во Марсеј во рамките на ЕУРО 2016. Постапката е отворена против Фудбалскиот сојуз на Русија, поради инцидентите кои на „Велодром“ ги направија руските навивачи. Тие се обвинети за немирите на

Read More

Наместо спортски дух, агресија низ цела Франција. Европското првенствокое требаше да биде вистински спектакл се повеќе е во сенка на големите инциденти кои се случуваат надвор од теренот. По масовната тепачка во Марсеј, хулиганството стигна и до Ница. Локални хулигани ги нападнале навивачите на Северна Ирска,

Read More