Monday, Oct 2, 2023
HomePosts Tagged "насилници"

Адвокатите на насилниците кои учествуваа во нападот на Собранието на 27 април го поздравија нивното признавање на делото и сметаат дека со тоа тие покажале доблест. - Сите обвинети се свесни дека со самото присуство го извршиле ова кривично дело, тие биле заведени од толпата,

Read More

Деветмината обвинети кои се поврзани со инцидентите од Собранието од 27 април кои се товарат за „учество во толпа која ќе спречи службено лице во извршување службена должност”, добија условни казни. По тричасовното судење во Кривичниот суд сите девет обвинети ја признаа вината. Првообвинетиот Димче Христовски –

Read More

Сите девет обвинети за тепање на пратеници на крвавиот четврток во Собранието ја признаа вината. Пред Судот се уште има дваесетина поддржувачи на тепачите, а има и засилено полициско присуство. Во судницата денеска се појави и Ангеле Зафировски – Бате Геле, кој носеше маичка со ликот

Read More

Во Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска треба да се одржи рочиште за деветмина учесници во насилниот упад во Собранието на 27 април. Претходното, минатиот четврток, беше одложено бидејќи еден од осомничените не беше присутен во судницата. Учесниците се товарат за кривично дело „учество во толпа“.

Read More

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска по исказот во Обвинителството за настаните во „крвавиот четврток“, кажа дека била два пати нападната во Собранието, еднаш со статив од камера и еднаш од човек што влечејќи ја за коса, се обидел да ја собори, јавува „А1он“. – Ако

Read More

Од нас се оградивте и не осудивте како насилници, ние се оградуваме од вас и ве осудуваме како предавници - гласи коментарот на еден од насилниците кои упаднаа во Собранието. Тој, преку социјалните мрежи упати и закани до пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Еден од нив, кој што

Read More

СВР Скопје на разговор повикале повеќе лица за кои постојат сомневања дека биле инволвирани во настаните во македонскиот парламент, пренесоа од Министерството за внатрешни работи. „Притоа, поради констатирано постоење на основи за сомнение за сторено кривично дело – „учество во толпа што ќе спречи службено лице

Read More

Вчера во Куманово е приведен Тони Трајковски, еден од осомничените за претепувањето на пратеникот Зијадин Села. Информацијата ја објавија повеќе медиуми на албански јазик, повикувајќи се на извори од СВР Куманово. МВР се уште официјално не ја потврдува информацијата. Од видео снимката е идентификуван Кире Ѓорѓиевски,

Read More

Дел од насилниците и хушкачите повторно се појавија на протестот на „За заедничка Македонија“ , а слободно продефилираа и самите организатори за кои сеуште не е поведена постапка за одговорност за насилниот упад во Собранието на Република Македонија минатиот четврток кога десетина пратеници крвнички беа

Read More

ВМРО-ДПМНЕ излезе со уште еден контроверзен став кој треба сериозно да ја загрижи македонската јавност, но сосема јасно е кон кого и зошто е наменет. По нападите во Собранието ВМРО-ДПМНЕ божем ги осиуди насилствата и порача дека секој треба да одговара, за сега без никакви

Read More