Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "напаѓач"

Во Кривичен суд во Скопје за утре е закажано судењето за нападот врз Радмила Шекеринска за време на настаните во Собранието од 27 април. Обвинението за кривичното дело насилство Јавното обвинителство го поднесе во август. За ова дело предвидена е казна затвор од три до десет години. Напаѓачот

Read More

Никола Митревски Кољо, кого СДСМ на прес-конференција го посочи како еден од напаѓачите во Собранието, синоќа самиот се пријавил во полициската станица во Гази Баба, дознава Макфакс од извори во полицијата. Судија на претходна постапка му одредил притвор е тој е пренсен во затворот во Шутка. Пратеникот

Read More

Рано утрово е уапсен К.Г., главниот осомничен за нападот врз Зијадин Села, пратеник и лидер на Движењето за реформи на ДПА, објави КОХА.  Заедно со него е уапсен и неговиот татко, човек со мустаќи кој што се гледа во првичните снимки кои ги објавија медумите

Read More

Основното јавно обвинителство поведе постапка за уште две лица инволвирани во нередите во Собранието на 27 април оваа година, откако Министерството за внатрешни работи поднесе две кривични пријави против нив за учество во толпа што ќе изврши кривично дело - соопштуваат од ОЈО. За едно лице

Read More

Напаѓачот што ја кубеше пратеничката Радмила Шекеринска и пред долго време беше идентификуван и лоциран благодарение на бројните видео снимки, вчера беше изведен на распит во Јавното обвинителство во Скопје. За едното лице, надлежен јавен обвинител по прибирање на доказите ја утврди дадената правна квалификација. Со

Read More

Еден од напаѓачите на Зијадин Села, претседателот на ДР ДПА, кој со уште неколку лица го влечеше Села полумртов, низ ходниците на македонското Собрание, се препознава на една од снимките направени од камерата на ЦИВИЛ Медиа, на 15 март 2016 година, кога како еден од

Read More

Нови детали за нападот врз Села и лицата кои учествуваа во овој грозоморен чин излегуваат на површина. Еден од напаѓачите кој го влечеше бесвесното тело на Села низ ходниците на Собранието е истиот човек кој протестираше пред Уставен суд за негова одбрана од „Шарената револуција“

Read More

Тони Трајковски, советник во Советот на општина Куманово од партијата МААК, која е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, негира дека е лицето што се гледа на снимките како го влече пратеникот Зијадин Села по ходниците низ Собранието за време на нередите минатиот четврток. Во телефонски разговор осомничениот

Read More

Напаѓач пукал кон две лица во Лас Вегас САД, од кои едно лице починало, пренесува полицијата. Напаѓачот се затворил во автобус, а преговарачките полициски тимови се на лице место, пренесува телевизијата СиЕнЕн. Напаѓачот во автобусот е забарикадиран, а нема потврдена информација за втор напаѓач. Автобусот

Read More

Откако Скотланд Јард го открил идентитетот на мажот кој го изврши терористичкиот напад во Лондон, за „Guardian” веќе се јавила жена која тврдела дека станува збор за нејзин сосед. Ивона Ромек живее во Бирмингем каде што полицијата спровела рација, а осомничениот напаѓач Халид Масуд го препознала

Read More