Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "најава"

Додека сите од Apple ги очекуваат новите моќни iPhone 8 модели, компанијата ќе направи мало изненадување со повторното лансирање на смартфон со големина на екранот од 4 инчи. Од Кина се појавија првите детали за iPhone SE 2017 кој ќе има HD резолуција, а можеби

Read More

Свеж капитал и нов инвеститор со нови амбиции, нови планови, нови развојни капацитети и поголем број вработувања во компанијата Бонум, најави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ преку својот профил на Фејсбук најави две нови инвестиции. Холандска компанија ќе внесе свеж

Read More

Јужнокорејскиот технолошки гигант планира од следната година да започне со продажба половни паметни телефони и тоа продажба на своите најдобри модели. Новиот програм на „Самсунг“ подразбира продажба на половни паметни телефони кои ги враќаат купците претплатени на програмата „Старо за ново“, на пазарите како Јужна

Read More

Американската пејачка Бритни Спирс откри детали околу својот најнов студиски албум, под името „Glory“, кој ќе биде објавен ан 26 август по пат на сервисот „Apple music“. Се уште не е познато дали ќе се продаваат печатени копии од овој албум или ќе влезе само

Read More

Активистите на „Шарената револуција“ на својата страница на „Фејсбук“ закажаа нов протест за в среда, 6. јули, од 19 часот, кој стандардно ќе започне од пред СЈО. -„Уставниот суд да се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и на тој начин да се овозможи да

Read More

Претседателот на Турција Реџеп Тајип Ердоган истакна дека наскоро во таа земја ќе се започне со производство на турски носач на авиони. Според него, Турција ќе биде подготвена да гради носач на авиони откако ќе биде готов повеќенаменскиот офанзивен брод-амфибија ТГЦ Анадолија. Флотата на Турција е составена

Read More

Популарниот калифорниски состав „Red Hot Chili Peppers“ ја објави песната „The Gateway“ од новиот, истоимен албум кој нивните обожаватели ширум светот нестрпливо го исчекуваат. Нумерата, која понекогаш звучи како група змии да води пријателска дебата, доаѓа три недели откако бендот го најави 11 студиски албум.

Read More

Од Град Скопје известуваат дека, викендот што следува ќе продолжи првиот наврат на дезинсекција против  комарци за 2016та год., која поради условите веќе беше одложена. Прскањето ќе се одвива на два начина: авионска и терестична. Првата ќе се одвива на 14.05.(сабота) во период од 05:30

Read More

Трендот на високи температури ќе продолжи и денес со тоа што ќе го имаме едно од најтоплите утра досега со просечни 10 степени, додека пак попладне иако сонцето ќе се засилува за достигнување на максимални 24 степени, сепак ќе има одредена доза на облачност која

Read More

Вториот проект кој денеска го најави претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, се однесува на доделување на бесплатни диоптерски леќи за студентите и средношколците кои имаат ваков здравствен проблем. „Покрај можност за ласерска корекција ќе овозможиме субвенционирање на ортопедски очни помагала на студенти и средношколци

Read More