Friday, Sep 24, 2021
HomePosts Tagged "награди"

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) по вторпат ги додели признанија за најдобрите изданија, автори и издавачи кои го одбележаа периодот меѓу двата саема на книга. Во рамките на 30. издание на Саемот на книгата беа врачени признанија во осум категории. За наградите одлучуваше стручно жири

Read More

Синоќа, во Македонската опера и балет, се одржа свеченоста по повод одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, на која градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на годинешните добитници им ги врачи наградите „13 Ноември“ за 2017 година. – Денеска одбележуваме 73 години

Read More

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги додели наградите за истражувачко новинарство за 2016 година. Жирито на чело со Марина Тунева наградата за најдобра истражувачка сторија за 2016 година му ја додели на новинарот Александар Димитриевски за сторијата „Субвенции за растително и сточарско производство“, објавена

Read More

Борис Георгиевски, тимот на Призма и Билјана Николовска од Телма се најдборите новинари-истражувачи за минатата година според Евроспката унија. Во рамките првонаграденото истражување, серијалот „Досие Телеком“, се обработуваат резултатите од обемниот доказен материјал кој е дел од постапката што пред судот во Њујорк се води

Read More

Сони во соработка со WPO секоја година организира натпреварување во кое учествуваат повеќе од 160 земји низ светот. Наградата за првото место изнесува околу 30000 долари. Денес издвојуваме дел од фотографиите кои се навистина неверојатни.

Read More

Објавен е вториот конкурс „Од тебе зависи“ на кој може да учествуваат сите со свои иновативни и креативни проекти насочени кон кревање на свеста за екологијата, климатските промени и заштитата на природната средина. Kлиматски предизвик е објавен од страна на Програмата за развој на ОН (УНДП)

Read More

Додека сите ќе се сложат дека Леонардо ди Каприо, Кејт Винслент, Бри Олсон и Силвестер Сталоне сосема заслужено ги добија главните актерски награди, а The Revenant и The Martian филмските награди, тогаш за ТВ наградите има најголем бунт на социјалните мрежи против странскиот печат во

Read More

Град Скопје ги додели годинешните награди за најубаво украсени објекти во повеќе категории и победниците си добија признанија и пригодни подароци. Оваа година за најубаво украсен двор е наградена куќата на Матеа Трпеска, во населбата Водно. Најубаво украсена тераса е на Филип Нечевски во населбата

Read More

Испратете ја во спортски дух оваа 2015 година со празничната Дедомразовска трка, на која се добредојдени сите оние кои сакаат Скопје да заличи празнично и позитивино. Стартната позиција нза трката е Плоштад Македонија, учеството чини 199 денари, а секој пријавен добива стартен број и новогодишна црвена

Read More

Државните награди „Св. Климент Охридски“ за 2015 година за највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштита и унапредување на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на Република Македонија, денеска им беа врачени на проф. д-р

Read More