Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "награда"

ЕУЛЕКС вчера понуди награда од 82.000 евра за информација која би довела до убиецот на нивниот царинарник Аудриус Шеневичиус, убиен од заседа на денешен ден пред три години. Претставници на ЕУЛЕКС вчера побараа помош од локалната заедница за расветлување на убиството на Шеневичиус во северниот дел

Read More

НАСА работи на формирањето на тим кој ќе го направи роботот Robonaut 5 (R5), кој треба да вклучува серија на опции кои би можеле да ги спасат животите на астронаутите во вселената. Имено, НАСА реши да распише конкурс под називот Space Robotics Challenge, а наградата за

Read More

Мартин Саздов, македонскиот гејмер попознат како Saksa се пласираше во најдобрите три на Интернационалниот турнир за Дота заедно со својот тим Digital Chaos. Овој грандиозен настан се одржува во Сиетл, САД а Саздов и неговата екипа ќе се борат во големото финале против минатогодишниот победник на турнирот, тимот Evil

Read More

На поетот Никола Маџиров синоќа на свеченост во Кингс колеџ во Кембриџ, Велика Британија, му беше доделено признанието Европски поет за 2016 година за придонес во современата европска поезија. Признанието, во вид на рачно изработена скулптура сребрен лист, му беше врачено на гала-вечера, во присуство на

Read More

Роберт Де Ниро, најголемата ѕвезда на овогодинешниот Сараевски филмски фестивал, пристигнал во Сараево каде вечерва ќе му биде врачена специјалната награда за животно дело. Во чест на големиот актер од А листата на холивудски ѕвезди вечер во Сараево ќе биде прикажана и обновена верзија од

Read More

Познатиот холивудски Актер Роберт Де Ниро е прв добитник на Почесното срце Сараево за животно дело. Најголемото признание на Сарево филм фестивалот ќе му биде врачено на актерот на свеченото отварање на 22 по ред издание, коа оваа година се одржува од 12 до 20

Read More

Apple планира да го зголеми наградниот фонд за добронамерните хакери со тоа што за пронаоѓање на безбедносен пропуст во системот iOs или MacOS ќе плаќа до 200 илјади долари. Ова ќе биде многу поефикасен начин да се откријат недостатоците со пристап до хакерски експерти кои знаат

Read More

На актерката и пејачката Џејн Биркин и беше доделено признание за животно дело „Златен леопард“ на меѓународниот филмски фестивал во швајцарскиот град Локарн. На актерката признанието и беше врачено синоќа, кога беше прикажан и краткометражниот филм на младиот циришки режисер Тим ван Гунтен, „La femme

Read More

За марихуаната најчесто се вели дека е најлесниот вид на дрога и дека тешко се станува зависен, но во ново истражување во кое биле опфатени редовни консументи на канабис се откриваат причините за јавување на зависност во мозокот. Во групата имало уживатели на канабис кои секојдневно

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов е добитник на наградата „Иса бег Исаковиќ“ која доаѓа во исто време кога Собранието се подготвува за процедурата на негов импичмент и можна одговорност за селективната примена на аболицијата која создаде голем број конфликти во општетството и се уште е горливо прашање. Комитетот

Read More