Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "нафта"

Нафтената компанија “Галф”, една од најголемите нафтени компании во Албанија, е под истрага поради шема за измама за продажба на купони во вредност од 1,5 милиони евра (1,85 милиони американски долари) неколку дена пред затворањето на својата дејност, објавија локалните медиуми. Обвинителството во Тирана го истражува

Read More

На вчерашната 38 седница, Владата го разгледала и го усвоила предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за акцизи, информираа од Владата преку соопштение. Со измената се предлага зголемување на висината на акцизата на гасно масло (дизел гориво) кое се користи како погонско гориво и на

Read More

Зголемувањето на акцизата за нафта според Левица, е погрешна мерка и во однос на економијата и во однос на заштитата на животната средина. „Враќањето на евтината тарифа за струја и укинувањето на радиодифузната такса беа само чекор за предизборен маркетинг на СДСМ кој отвори дупка во

Read More

Гувернерот на Народна банка, Димитар Богов, смета дека зголемувањето на акцизата на нафтата нема да има голем директен ефект врз инфлацијата следната година, пренесува „Мета“. Прашан за денешната одлука на Министерство за финансии за зголемување на акцизата на нафтата и на нафтените деривати за 3,54 денари,

Read More

Макпетрол втора година по ред се откажува од лиценцата за складирање, но Регулаторната комисја за енергетика и покрај тоа и ја продолжува. Макпетрол, денeска преку берзата информираше дека 26 години ги чува државните нафтени резреви, а за тоа не добива никаков надомест односно дека акционерите

Read More

Воспоставување целосна инфраструктурна функционалност на Коридорот 10 и обезбедување непречен пристап на стоките од и до пристаништето во Солун претставува прв приоритет за непречено одвивање на сите меѓусебни увозно-извозни бизнис-релации. За редовно снабдување со нафтени деривати од Република Грција, употребата на продуктоводот е неопходност. Ова

Read More

Црна Гора издаде дозвола за истражување на повеќе локации за кои се претпоставува дека има нафта, а концесијата и ја додели на Русија која потоа ќе има право и на експлоатирање на вредниот природен ресурс. На овој начин Црна Гора ќе и се оддолжи на Русија

Read More

Меѓународната агенција за енергија сега пренесува дека Саудиска Арабија повторно е на врвот на листата на производители на нафта, односно дека повторно е најголемиот производител на нафта во светот. Саудиска Арабија се врати на првата позиција на која до сега се наоѓаше САД. „Зголеменото саудиско

Read More

Цената на нафтата порасна на денешните берзански тргувања, како последица на падот на вредност на доларот. Вредноста на американскиот долар четврти ден по ред паѓа во однос на главните конкурентски валути, што ја зголеми побарувачката на суриовини, бидејќи нивната доларската цена ги прави поевтини за корисниците

Read More

Во страшна експлозија на рафинерија за нафта во Веракруз, Мексико животот го загубија најмалку три лица, а повеќе од 136 се повредени. Засега не се наведуваат точните причини кои довеле до експлозијата што ќе треба да го утврди понатамошната истрага. Последиците се навистина големи бидејќи

Read More