Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "МВР"

Амбасадорот на Чешка во Македонија, Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „шкода“, во вредност од околу еден милион евра. Спасовски истакна дека за време на мигрантската криза Чешка дала „извонреден придонес за зајакнување

Read More

Полицијата сè уште трага по 12 лица за кои Основното јавно обвинителство издаде налог за приведување и изнесување пред кривичниот суд во рамки на истрагата за упадот во Собранието што се случи на 27 април, соопшто министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, додавајќи дека според

Read More

Шест лица и две фирми се осомничени за перење пари, со кое незаконски присвоиле 3.650.000 денари (околу 60.000 евра) преку договор за купопродажба на огревно дрво, соопшти МВР. Како што информираат оттаму, станува збор за лицата И.К. (41) од Прилеп, Ј.Х. (34) од Крушево, Д.Б. (45)

Read More

Граѓанските организации што беа предмет на истраги на МВР по налог на ОЈО, сè уште немаат добиено официјална информација дека истрагите се завршени и не е пронајден криминал, вели Фани Каранфилова-Пановска, извршната директорка на Фондацијата „Отворено општество“ – Македонија, на денешната конференција „Е-општество“ во организација

Read More

Министерството за правда ја почна подготовката на пакетот измени во неколку закони со кои треба да се обезбеди надворешна независна контрола на работата на полицијата. Според известувањето, објавено денеска, измените ќе се прават во Законите за јавно обвинителска служба, за јавно обвинителство, за Совет на јавни

Read More

Либералната партија ја поздрави масовната акција на МВР и надлежните органи во локалите во Скопје, спроведена овој викенд. „Апелираме истите да продолжат со зголемен интензитет и да станат редовна пракса во иднина, и не само во Скопје туку и во целата држава. Бараме ваквите акции да

Read More

Здружението на новинари на Македонија завчера испратило претставка до Одделот за внатрешна контрола при МВР за приведувањето на новинарите Махмути и Ука, кои минатата недела беа задржани неколку часа во полициската станица „Кисела вода“, поради наводно снимање на судскиот совет за време на изрекување на

Read More

Владата му наложи на Министерството за внатрешни работи од својата сметка да ѝ исплати на државната фабрика „11 Октомври – Еурокомпозит“ АД Прилеп средства за исплата на една плата на вработените, како и за обезбедување репроматеријали за работата на компанијата. „Владата донесе одлука МВР да префрли

Read More

Поранешниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Сокол Митревски, е приведен утрово, потврдија за „Мета“ извори од истрагата. Митревски, според неофицијални информации, е уапсен за злоупотреба на службената положба и овластувањата, во врска со незаконска пренамена на земјиште на територијата на општината и за незаконско давање земјиште под концесија. Заедно

Read More

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на прес-конференцијата еден час по затворањето на гласачките места објави дека има седуммина приведени за изборни нерегуларности, како и едно лице приведено за физичко насилство, за кое уште се истражува дали е поврзано со изборите. – По долго време Македонија

Read More