Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "Мухамед Али"

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е посрамотен во САД откако првично му беше забрането да говори на погребот на боксерската легенда Мохамед Али кој сакал да го искористи за пропагандни цели. Од семејството на Али соопштуваат дека немало доволно време за да се обраќаат странски

Read More

Погребот на легендарниот боксер Мухамед Али, организиран според муслимански обичаи, привлече илјадници негови обожаватели во неговиот роден град Луивил во државата Кентаки. Според проценките, 14.000 лица со различна боја на кожата и со различни верски уверувања присуствувале на погребот, каде многу пати било повторено дека

Read More

Градоначалникот на Њујорк Бил де Блазио најави дека дел од 33 улица во Менхетен, во близина на салата „Медисон сквер гарден“, ќе го добие името на легендарниот боксер Мухамед Али. Одлуката за името на оваа улица да и го даде по славниот боксер ја образложи

Read More

Холидувскиот актер Вил Смит и британскиот боксер Ленокс Луис ја добија честа да бидат меѓу оние кои ќе го носат ковчегот со телото на Мухамед Али на неговиот погреб во петок. Вил Смит беше номиниран за наградите Оскар и за Златнен глобус токму за улогата

Read More

Мухамед Али, денес во раните утрински часови, починал во 74-тата година од животот. Али бил еден од најголемите спортисти во историјата, боксерска легенда каква што повеќе нема да се појави. Toj бил префрлен во болница во Феникс на почетокот на седмицата поради респираторни проблеми, пренела агенцијата

Read More