Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "МРТВ"

Документарните емисии и серијали со историска содржина изработени во копродукција со независни куќи, во периодот 2013 – 2015 „изеле“ вкупно 1,8 милиони евра, покажува истражувањето на БИРН за копродукциските договори склучени во 2013, 2014 и 2015 година. Снимените содржини се аудиовизуелен одраз на архитектонското „Скопје 2014“,

Read More

кедонија ќе учествува на изборот за песна на „Евровизија“ следната година, откако МРТ и Португалската радио-телевизија постигнале договор. На официјалната веб-страница на „Евровизија“, Македонија сега стои како една од 43 земји учеснички. Минатата недела, под листата пишуваше дека промената од изборот во 2017 година е што

Read More

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски денеска се сретна со Харлем Дезир, претставник за слобода на медиумите на ОБСЕ, придружуван од делегација на ОБСЕ, пренесуваа МЕТА. Дезир ја поздравил отвореноста на Владата за носење на новиот закон за аудио и аудио визуелни медиумски услуги

Read More

Во Собранието на Република Македонија за денеска се планирани две продолженија на седница, а на едното од нив треба да се разгледува Извештај на Европската комисија за Република Македонија за 2016 година. На дневниот ред се и предлог-закон за изменување на Законот за aудио и аудиовизуелни

Read More

Здружението на новинари на Македонија вчера ја повика Владата во најбрз можен рок да обезбеди средства за подмирување на долгот што МРТ го има кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), кој изнесува околу половина милион евра. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска рече дека долгот дополнително ги

Read More

„Можевме во МРТ политички да ја промениме целата гарнитура, како што бил трендот и претходно, но во време кога зборуваме за реформи, меѓу кои едни од најзначајните се медиумските реформи, тоа треба да се случи со реформите. Заев не треба да поставува директор таму или,

Read More

Имаше барања од врхушката на поранешната владејачка партија, но тие барања беа отфрлени, изјави синоќа премиерот Зоран Заев во интервју за националниот сервис МРТВ, одговарајќи на прашањето дали во изминатиот период имало разговори за амнестија на функционери од ВМРО-ДПМНЕ. Тој истакна дека правдата мора да

Read More

Опозиционата СДСМ повторно се заложи за укинување на радиодифузната такса, а овој пат тоа е дел и од нивните предизборни ветувања, особено по најавата дека УЈП ќе врши присилна наплата преку извршители за што веќе има изготвено решенија против 85.000 граѓани кои се најдоа на

Read More

СДСМ јавно упати повик до сите поединци – професионалци, професионални новинарски здруженија, граѓански организации, сами да се кандидираат или да кандидираат други професионалци од оваа област за членови во ад хок телото коешто ќе врши контрола мониторинг на однесувањето на медиумите во целиот предизборен период.  

Read More

Веќе неколку музичари се пожалија дека државните музички субвенции не се распоредуваат објективно. Сега и Владимир Блажев или попознат како Панчо денеска распали по МРТВ, а својот гнев го искажа преку Фејсбук. Без разлика што дуото ДНК е едно од најпопуларните музички имиња во Македонија,

Read More