Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "мост"

Прелиминарната оценка на граѓанската асоцијација „Мост“ за вториот круг од локалните избори е дека гласањето се спровело во фер и демократска атмосфера. Според „Мост“, институциите имале брза и ефикасна реакција во текот на гласањето во однос на забележаните неправилности во и надвор од гласачките места. „Во овој

Read More

Испраќам порака до владините и до државните институции дека ќе има нула толеранција за изборни злоупотреби, рече премиерот Зоран Заев на денешната конференција „Одвојување на државата од политичките партии“, во организација на Граѓанската асоцијација „Мост“. – Владата на Македонија гради институции за и на граѓаните и

Read More

Пратениците од минатиот состав на Собранието во 2016 година биле подредени на Владата, посочува првиот извештај од надзорот на работата на Собранието на Република Македонија од проектот „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“ на граѓанската асоцијација „Мост“. Од 365 постапки за донесување закони во Собранието на

Read More

Повеќе од четири часа траеа преговорите за формирање на новата хрватска влада во седиштето на Хрватската демократска заедница (ХДЗ) во Загреб, а понатамошните разговори се предвидени за во понеделник. „Вечерњи лист“ наведува дека синоќа околу 21.30 часот, претседателот на ХДЗ Андреј Пленковиќ и лидерот на Мост,

Read More

Турција гордо во Истанбул свечено го отвори третиот и најимпресивен „Јавуз Султан Селим“ мост на Босфорскиот премин кој ги спојува Европа и Азија, а е наречен по султан од 16. век. Според турските власти, тоа е најдолгиот висечки мост со железнички систем во светот. Долг е

Read More

Најмалку 22 лица се водат за исчезнати по колабирањето на голем мост на автопатот Мумбај-Гоа во Индија, при што два или три автобуси со десетици патници излетаа во надојдената река Савитра. Неколку часа од уривањето на мостот, што се случило ноќеска, спасувачите се уште во реката

Read More

Остана уште само една недела за пријавување на студентите за конкурсот „Патуваме во Европа 2016“. Деветта година по ред преку проектот „Патуваме во Европа“ 12 студенти од Македонија ќе добијат уникатна можност да ја истражуваат Европа и да ја промовираат својата земја. Конкурсот е отворен

Read More

Градските власти за отворањето на новиот мал мост организираа мега спектакуларна свеченост небаре отвориле реплика на Голден Гејт мостот, но тоа и не е така чудно за македонски услови, некои ќе речат барем нешто градат па редно е и да се пофалат. Тоа што нас

Read More

Дарко Алексовски, претседателот на невладината организација МОСТ, соопшти дека имале состанок со инспектори на финансиска полиција кои побарале подготовка и достава на нивната целосна документација. „Во понеделникот имавме состанок со Финансиската полиција на кој разговаравме со инспекторите. Коректно и прецизно ни побараа да ја подготвиме нашата

Read More

За утре (19 јануари) е предвиден посебен режим на сообраќај со оглед на одржување на верската манифестација со фрлање на крстот во водите на реката Вардар кај мостот „Слобода“. Сообраќајот ќе биде пренасочен наутро, а церемонијата започнува во 12 часот, па затоа ќе се вози

Read More