Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "море"

Грбави китови, од кои постарите членови тежат и до 40 тони, се сметаат за најграциозни џинови на океанот, често излегуваат со цела должина надвор од водата. Кајакашка тура блиску до брегот на Британска Колумбија се сретнала со мајка и нејзино младенче грбави китови, кои биле

Read More

Одењето на заболекар никогаш не е забавно, а рибите мораат со нешто да се нахранат. Совршена симбиоза. Покрај тоа, рибите никогаш нема да ви замерат поради пиење премногу кафе или избегување да користите конец за забите.

Read More

Знакот на мирот го сруши гинисовиот рекорд. Група од 460 лица успеа да влезе во светската книга на рекорди, откако ги здружи силите во северозападниот турски округ Бурса, за да формира, најголем во светот, пловечки знак на мирот од човечки тела, објави весникот „Хуриет”. Групата, која

Read More

Грчкиот остров Амуљани денеска беше главна атракција. Имено, жена која управувала со „БМВ“ од непознати причини изгубила контрола над возилото и завршила во море. Според информациите од останатите медиуми, возилото било со романски регистарски таблички, нема повредени лица туку причинета е само материјална штета. https://www.youtube.com/watch?v=m-l6hRvWB58

Read More

Освен што ќе се одморите и ќе се опуштите на одмор, има уште неколку причини зошто секоја година треба да одите на море. Соленото мора има низа бенефиции на здравјето. За подобар имунитет Морската вода е полна со витамини, сол, аминокиселини и микро организми кои делуваат како

Read More

Турската крајбрежна стража спаси 10-месечно бебе, кое морските струи го доведоа до километар оддалеченост од грчкиот брег, бидејќи родителите го заборавиле во вода додека се сончале на плажата. Ужаснатите родители ја повикале крајбрежната стража на помош веднаш штом сфатиле каков ужасен пропуст направиле. Девојчето Мелду Илгин

Read More