Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "МНР"

Имињата на македонските амбасадори кои ќе треба да ги пополнат испразнетите дипломатски претставништва ќе бидат соопштени дури откако ќе бидат одобрени од земјите во кои треба да бидат испратени, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров. – Во процесот на одредување амбасадори се вклучени и трети

Read More

Mинистерството за надворешни работа денеска го осуди палењето на македонското знаме во Гњилане и во Пеќ, како реакција откако судот ги изрече пресудите за случајот „Диво Насеље“. „Министерството за надворешни работи изразува жалење и осуда на вчерашниот чин на палење на македонското знаме од страна на

Read More

Според досегашните информации од дипломатско-конзуларните претставништва низ САД, нема пријави за загинати или повредени граѓани на Македонија во нападот во Лас Вегас, информираат од македонското МНР. Оттаму додаваат дека за евентуална потреба, помош или инфoрмации, македонските државјани можат да се јават на дежурниот телефон во амбасадата

Read More

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, од утре до четврток ќе престојува во работна посета на Данска, Шведска и Финска. „Во рамките на регионалната турнеја, министерот Димитров на своите нордиски колеги ќе им ги претстави стратешките приоритети на новата реформска Влада, насочени кон

Read More

Сè уште не се знае точно кога министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, ќе ја посети Македонија, соопштија од македонското Министерство за надворешни работи за „Мета“, по извештаите на грчките медиуми дека посетата ќе биде на 31 август. Од МНР велат дека средбата е

Read More

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во Анкара и Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина. Согласно официјалните информации од надлежните турските

Read More

Премиерот Зоран Заев вчера при промовирањето на реформскиот план „3-6-9“ за забрзување на евроатлантските интеграции, најави кохабитација со претседателот Ѓорге Иванов. Прв чекор во кохабитацијата е пополнување на испразнетите 18 дипломатски позиции во амбасадите, конзулатите и во мисиите на Македонија во странство, пишува „Мета“. Во моментов

Read More

Mинистерот за надворешни работи, Никола Димитров донел решение со кое се укинува тајноста на сите документи кои се однесуваат на службените патувања на шефот на дипломатијата и на сите вработени во МНР, соопшти вчера МНР. Ова значи дека документите поврзани со службени патувања на вработените во

Read More

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, вечерва по изборот на новата Влада на Република Македонија изјави дека неговите први посети ќе бидат во земјите во регионот, особено во земјите со кои во изминатиот период се затегна односите, пренесува „Мета“. Тој истакна дека ќе ги поседи соседните

Read More

Амбасадорката на Србија Душанка Дивјак – Томиќ денеска беше повикана во македонското Министерство за надворешни работи во врска со присуството на советникот на амбасадата Горан Живаљевиќ во Собранието за време на насилните настани. Амбасадорката одби да даде било каков коментар, но од МНР наведуваат на средбата

Read More