Thursday, Jun 24, 2021
HomePosts Tagged "Митко Чавков" (Page 2)

Митко Чавков не само што е директор на Бирото за јавна безбедност туку беше и раководител на Штабот за заштита на Собранието и пратенциите, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев додавајќи дека одговорноста на Чавков е директна и дека веднаш треба да си поднесе оставка

Read More

Враќање назад нема, работите мора да се расчистат докрај и секој ќе одговора за своите постапки, порача министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на денешната прес-конференција во МВР, на која соопшти дека до Владата поднел барање да се разреши Митко Чавков од функцијата директор на

Read More

Според информациите и снимките со кои располага Алсат М Ване Ефтимов, оперативен шеф на обезбедувањето на директорот на бирото за јавна безбедност, Митко Чавков се наоѓал меѓу толпата во моментите кога таа упадна во Собранието на Република Македонија на 27 април. Токму затоа симптоматични е

Read More

Митко Чавков, директорот на Бирото за јавна безбедност се појави на Сител. Тој вели дека не му одговорил на Нухиу зошто се обидувал да ги добие другите колеги кои требало да интервенираат. Дури и да е така, зарем смее директор на ова тело да не

Read More

Митко Чавков ќе остане директор на Бирото за јавна безбедност бидејќи оваа функција ја одредува Владата на Република Македонија, па поради нејзиниот ограничен мандат не може веднаш да биде разрешен, ниту пак за тоа засега има политичка волја. Затоа предлог на министерот Нухиу е тој

Read More

Никола Груевски, за време на интервјуто во Топ Тема откри дека за време на собраниските напади бил во комуникација со Директорот на бирото за јавна безбедност Митко Чавков за да го информира за состојбата. „Ми кажаа дека веќе има некаков пренос и сакав да видам што

Read More

Директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков на прес конференција тврдеше дека немал никакви информации дека постои можност за насилни инциденти, но не одговори на обвинувањата на министерот за внатрешни работи Нухиу зошто не одговарал на повиците до 20 часот и зошто не бил

Read More

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу најави дека од лидерот на ДУИ Али Ахмети ќе бара да го повлече од функцијата министер, од морални причини, пренесува Сакам да кажам. „Чувствувам морална одговорност што не успеав да го тргнам влијанието на политиката во Министерството за внатрешни работи

Read More

Во Турција се уапсени петтмина македонски државјани кои се осомничени дека се припадници на Исламската држава, соопшти денеска на прес конференција министерот за внатрешни работи, Митко Чавков. Чавков соопшти дека акцијата била спроведена од страна на турската полиција, а по приведувањето осомничените биле однесени во Прифатниот

Read More

Министерот за внатрешни работи посочи дека постојат реални закани за можни терористички напади на територија на Република Македонија, безбедносните служби се спремни да одговарат на сите закани, но најдобрата одбрана е превентивата, односно изградената мрежа на соработка со партнерските служби и размената на клучни информации. -

Read More