Wednesday, Mar 29, 2023
HomePosts Tagged "министри"

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека веднаш штом ќе има решение за новите членови во Владата јавноста ќе биде известена, не изнесувајќи информации дали синоќа се одржал најавениот состанок со коалициските партнери. – Знаете дека има испразнети пратенички места кои треба да бидат пополнети од ДИК.

Read More

Вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, на свoјата фејсбук-страница објави фотографија од македонските и од бугарските министри како се возат во комби, со наслов „Добрососедство… #МКБГ во Струмица“. Освен Шекеринска, на сликата се и вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерот за информатичко општество и

Read More

Интерпелациите на министерите за надворешни работи Никола Димитров и за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски и на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, се на дневен ред на собраниската седница закажана за денеска. Интерпелациите ги поднесоа пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. На дневен ред, исто

Read More

По враќање од годишните одмори, пратениците на 4 септември, на 12-та седница, меѓу другото ќе расправаат за предлогот на Владата за објавување оглас за јавен обвинител, а веќе на наредната 13-та седница, на дневен ред се интерпелациите за дел од владините министри, пишува „МКД“. На дневен

Read More

Владата денеска преку својата прес-служба за прв пат откри каде премиерот и неговите министри ќе летуваат и колку дена одмор ќе искористат. Според податоците од соопштението, Заев и министрите годишните одмори ќе ги минат во земјата и во земјите од соседството, но дел од владиниот

Read More

СДСМ во Владата ќе добие 15 министерски места и уште неколку вицепремиерски позиции. По вечерашната седница на Централниот одбор го соопшти составот на новиот владин кабинет со конечни имиња и функции. Радмила Шекеринска ќе биде министер за одбрана, Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи,

Read More

ДУИ синоќа ги соопшти имињата на нивните министри во новата Влада, а за денеска попладне е закажана средба помеѓу лидерите на двете партии, Зоран Заев и Али Ахмети. На средбата ќе бидат разгледани предлозите од ДУИ, но ќе се дискутира и за кандидатите од СДСМ. Вечерва

Read More

Доцна синоќа ДУИ се договори околу имињата на идниуте министри. Хазби Лика ќе биде предложен вицепремиер за рамковен договор, Бујар Османи вицепремиер за евроинтеграции, Билент Салиу министер за правда, Крешник Бекташи министер за економија, Рамиз Мерко ќе биде министер без ресор и Садула Дураку, министер

Read More

Оливер Спасовски ќе биде нов министер за внатрешни работи, Тевдовски влегува во министерскиот кабинет во Финансии, а Јован Деспотовски ќе биде министер за транспорт и врски или за информатичко општество во зависност од договорот со коалиционите партнери, дознава Press24 од високо позиционирани извори во СДСМ,

Read More

СДСМ и ВМРО ДПМНЕ изненадувачи тивки по веста за можното напуштање на министерските места на ДУИ. Двете партии, не коментираат додека ДУИ не донесе конечна одлука. Оставките на министрите на ДУИ би предизвикале пад на владата на Димитриев, но прашање е дали тоа би ја

Read More