Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "Министерство за здравство"

Ќе направиме се, па и измени на законската регулатива за никогаш повеќе да не се повтори криза како оваа со инсулинот и сите лекови во иднина да се набавуваат дури и предвреме. Ќе направиме и целосна надградба на електронскиот систем во здравството за тој да

Read More

Пред изборот на нов министерот за здравство, пуштен е оглас за државен советник за здравствен менаџмент и здравствена политика. Условот е да има со завршени историски, економски или правни науки, пишува „А1он“. Покрај тоа што за секторот здравство се бара завршен Факултет по историја, исто така

Read More

Привршуваат разговорите меѓу коалициските партнери во Владата за пополнување на испразнетите ресори, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања пред почетокот на неформалниот состанок на претставници на царинските управи од земјите од Западен Балкан во Скопје. Заев рече дека е прашање на денови кога би

Read More

Министерството за здравство информира дека денеска екипа од Институтот за јавно здравје зела дополнителни мостри за испитување на квалитетот на водата во Гостивар, во однос на бактериолошка исправност, периодично физичко-хемиска, како и анализа на остатоци од пестициди, информираат од таму. Резултатите од анализите се очекуваат на

Read More

Едно лице им подлегна на повредите, а 28 се хоспитализирани поради тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Велес-Скопје, информираат од Министерство за здравство. На Универзитетската клиника за хируршки болести „Св Наум Охридски“, се примени шест лица, од кои еден повозрасен маж е на

Read More

Министерството за здравство информира дека согласно најавата на метео-алармот од УХМР, и утре територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза. Министерството за здравство препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и лицата над 60 годишна возраст, додека сите

Read More

Двајца пациенти починале на Инфективната клиника во Скопје, а болеста уште не е позната. Клиника е под карантин, објави порталот „СДК“. Во 14 часот, во Министерството за здравство, за медиумите состојбата ќе ја објасни д-р Звонко Миленковиќ, претседател на Комисија за заразни болести. Комисија од Министерството за

Read More

„Наскоро ќе има нови директори, расмислуваме и секогаш мислиме за најдобри решенија, затоа и не брзаме. Здравството треба полека да изнаоѓа луѓе кои знаат и умеат убаво да управуваат со здравствените институции“, изјави денеска министерот за здравство Арбен Таравари. Во врска со тоа до каде е

Read More

Mинистерот за здравство Арбен Таравари до крајот на неделава ќе го разреши за директорот на Фондот за здравствено осигурување Сашо Стефановски бидејќи не се појавува на работното место и го игнорира Министерството за здравство, јавува САКАМДАКАЖАМ.МК. Таравари вели дека се уште не е одлучено кој

Read More

Поранешниот министер за здравство и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров, претпладнево бил нападнат во непосредна близина на зградата на Министерството за здравство, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи. Сторителот, како што велат од МВР, бил веднаш приведен во полициска станица. Засега

Read More