Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "Министерство за правда"

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека денеска во знак на протест поради притворените за насилството во Собранието на 27 април ќе блокира четири крстосници во Скопје и ќе одржи протест пред Министерството за правда. Партијата од 15 до 17 часот ќе ги блокира: Крстосницата кај Соборен Храм, крстосницата кај

Read More

Основите за разрешување судија и редефинирањето на условите за избор на судија ќе бидат дел од новиот закон за судовите, чија подготовка Министерството за правда ја почнало вчера. Измените и дополнувањата на законот треба да бидат готови до 30 декември. „Со предлог-законот за изменување и за дополнување на

Read More

Уставните cудии кои ќе гласаат за продолжување на мандатот на градоначалниците и советниците избрани пред четири години и ќе им го продолжат владеењето, нема да може да се скријат од кривична одговорност - пишува СДК.мк повикувајќи се на извори од Уставниот суд и Обвинителството. „Постапката на

Read More

Минатава недела се чистеше бојата од Министерството за правда, кое во последниве години беше нарекувано и министерство за неправда. Токму судската власт беше мета на критики на граѓанските активисти кои во текот на Шарената револуција ја обоија зградата на министерството за правда. Паралелниот обвинителски систем,

Read More

Демонстрантите кои се дел од антивладините протести на Шарената револуција, денеска во седум часот повторно се собраа пред зградата на Специјалното обвинителство, за да ја изразат нивната поддршка за оваа институција. Со носечки транспарент кој гласи „Вистинските државници не им се закануваат на граѓаните“ и

Read More

Судските административци по вчерашниот состанок ја потврдија упорноста да се решат нивните барања. Тие изготвија нова предлог спогодба која вклучува рокови откако ја одбија спогодбата на министерството за правда. Новата спогодба го обврзува министерството најдоцна три дена по потпишувањето да достави измени и дополнувања на

Read More

Синдикатите на УПОЗ повторно се собраа на протест пред зградата на министерството за правда и го побараа министерот Валдет Џафери да се симне, но засега не добиваат соодветен одговор од надлежните. Судските службеници потсетија дека нивните барања се разумни и лесно може да се реализираат

Read More

Судските административци, кои штрајкуваат веќе 21 ден, утре ќе маршираат од судовите до министерството за правда, каде уште еднаш ќе побараат средба со министерот. Ако и утре не бидат сослушани, синдикатот на состанок ќе одлучи на кој начин ќе се одвива понатамошната радикализација на штрајкот,

Read More

Синдикатот на УПОЗ постигна договор со Судскиот буџетски совет со кој се повлечени списоците на вработени во судската админстрација за намалување на плати и подобрување на нивниот социјален статус. Сепак, раководството на УПОЗ предводено од Пеце Грујоски бара и трајно законско решение кое е во

Read More

Синдикатот УПОЗ и Здружението на судската администрација денес пред Министерството за правда најави штрајк со глад доколку власта не ги исполни нивните барања за подобрување на стандардот, работничките и социјалните права кои се игнорирани во изминатите денови. Пеце Грујоски, претседателот на УПОЗ, посочи дека се вршеле

Read More