Tuesday, Jun 15, 2021
HomePosts Tagged "министер"

Министерот без ресор Самка Ибраимовски задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Македонија, најави дека ќе ја напушти министерската функција и ќе биде пратник во Собранието. Ибраимовски, како што соопшти неговиот кабинет, денеска ќе потпише изјава во ДИК дека го прифаќа

Read More

Водач на толпа и поседување огнено оружје се делата за кои Обвинителството го товари Игор Југ како дел од толпата која влезе во Собранието на 27 април. „Макфакс“ повикувајќи се на извори блиски на истрагата, неофицијално дознава дека неколку пратеници, министри – сегашни кандидати за градоначалници,

Read More

Министерот за правда Валдет Џафери го повика Јавното обвинителство да не ја попречува истрагата за настаните од 27 април во Собранието и да обезбеди целосна и транспарентна истрага на случајот. Џафери изјави дека не треба да се делува со двојни стандарди, и дека сите случаи

Read More

Полицијата во Њујорк уапси двајца грчки новинари кои маскирани го следеле грчкиот министер Никос Папас во Њујорк. Револтирани дека грчката делегација не организирала никаков брифинг за активностите на министерот, кој пристигнал два дена пред премиерот Алексис Ципрас како негова придружба за Генералното собрание на Обединетите

Read More

Како што објави денешното издание на сатиристичниот весник Канар аншене, берберот на претседателот Франсоа Оланд месечно заработува 9895 евра бруто плата, односно според договорот склучен на 13 јули 2012 година, со траење од пет години, тој ќе треба да заработи 593.700 евра, при што е

Read More

Министерот за внатрешни работи на Ирак, Мохамед Габан, денеска објавил дека поднесува оставка, пренесува AFP. -“Поднесов оставка до премиерот”, изјавил политичарот. Потегот доаѓа по бомбашкиот напад на 3 јули кога загинаа најмалку 175 луѓе. Одговорноста на нападот ја презеде екстремистичката група Исламската држава која држи под своја

Read More

Како одминуваат деновите се помалку членови од екипажот во бродот на Илинденска бб. веруваат дека ќе го преживеат оваа политичко невреме, па веројатно затоа секој од нив го бара својот чамец за спас пред за тоа да биде прекасно. Едно е јасно, тие итаат кон

Read More

Косовскиот министер за животна средина Ферид Агани вчера поднесе оставка, откако обвинител најави обвиненија против него поради корупција додека бил министер за здравство во претходната влада. Агани е меѓу оние 64 лица, од кои 44 се лекари, кои беа обвинети оваа недела поради земање поткупи за

Read More

Министерството за правда конечно ги прими судските административци. По долго игнорирање, денеска министерот Валдет Џафери ги прими претставниците на синдикатот и претседателите на Врховниот суд, судскиот совет, републичкиот јавен обвинител и претседателот на здружението на судии. Тие се согласни дека барањата на УПОЗ се оправдани,

Read More

Албанскикот министер за внатрешни работи Саимир Тахири, во својата канцеларија открил апарат за прислушување и истиот го доставил во Обвинителството заедно со кривична пријава, јави дописникот на МИА од Тирана. Извори од Обвинителството за телевизијата АБЦ њуз потврдиле дека министерот Тахири доставил кривична пријава каде

Read More