Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "мигранти"

Во Скопје, Куманово и Гевгелија од месец април започнуваат локалните кампањи во насока на подобрување на политиките и услугите за бегалцит е мигрантите на локално ниво. Организациите кои работат на оваа тематика заедно со Локалните мрежи за поддршка на интеграција на бегалците ќе организираат низа

Read More

Советот на Општина Карпош денеска на 73. седница едногласно ја прифати предлог-одлуката за распишување на референдум на локално ниво, на кој жителите на општината ќе се изјаснат во врска со населувањето мигранти на територија на Општина Карпош. Во согласност со одлуката, локалниот референдум ќе го спроведе

Read More

Вкупно шест општини во земјава доставиле мислења до Минитерството за труд и социјална политика и до Владата во врска со нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 и за предложениот акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година. Од МТСП за „Мета“ оценуваат дека

Read More

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ денеска во Собранието поднесоа интерпелација за министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, поради стратегијата за мигрантите. Пратеникот на ВМРО- ДПМНЕ, Владимир Ѓорчев, изјави дека Царовска не ги консултирала граѓаните и дека тие не се запознаени со стратегијата, а не биле консултирани

Read More

„Граѓаните можат да бидат спокојни. Македонија е декларирана како држава за транзит на бегалци, а со усвојувањето на стратегијата се почитуваат меѓународните стандарди и Конвенцијата за правата на бегалци од 1994 година што Македонија ја има ратификувано“, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението

Read More

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и од Коалицијата за подобра Македонија денеска повторно ги повикаа премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, да присуствуваат во Собранието на јавната расправа за владината стратегија и за акцискиот план за мигрантите, бегалците и за

Read More

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден спроведе координирана акција со Министерството за внатрешни работи на подрачјето на повеќе населени места, пришто е разбиена досега најголема организирана група на криумчарење мигранти. - Преземени се дејствија за процесуирање на

Read More

Собранието утре на пленарна седница треба да гласа за предлогот на Владата за продолжување на кризната состојба, која беше воведена во август 2015 година поради мигрантската криза и големиот транзит на мигранти и на бегалци низ територијата на државата. На 30 јуни истекува важноста на одлуката

Read More

Состојбата на јужната граница, во контекст на мигрантската криза, е стабилна, а сериозно е намалена и илегалната миграција. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој заедно со амбасадорот на Словачка во Македонија, Мартин Безак, денеска ги посети словачките полицајци распоредени на македонско-грчката

Read More

Унгарија не се откажува од намерата да не ги почитува наметнатите квоти за годишен прием на мигранти најмногу поради конзервативната политика на премиерот Виктор Орбан кој смета дека нивни голем прилив би ја сменил драстично демографијата на земјата. Затоа во Судот на ЕУ поднесно е барање

Read More