Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "Mercedes-Benz"

Германскиот произведувач на луксузни автомобили „Mercedes-Benz“ го претстави својот модел на „автобус на иднината“, кој, практично, сам ги планира своите патувања, штеди бензин и ги полни мобилните телефони. „Future Bus“, долг 12 метри, со неверојатно простран изглед, е опремен со многубројни камери, како и со

Read More

Mercedes-Benz го претстави својот нов модел на самостоен автобус Future Bus. Новиот футуристички автобус го реализира своето прво возење на улиците во Амстердам. Импресивниот автобус има вградено систем за автономно возење и навигација наречена City Pilot. Таа е многу слична на системот "Highway Pilot", кој Mercedes-Benz

Read More

Mercedes-Benz го претстави најновиот продукт од својата автономна програма за јавен превоз – Future Bus, а автобусот успешно извозе 20 километри низ градските улици на Амстердам и Харлем во Холандија. Семафори, тунели и пешаци – сé тоа поминало без проблеми. За германската компанија ова е голем

Read More

Mercedes-Benz му бега сé подалеку на конкурентот BMW во продажбата на возила од повисоките класи. Според резултатите што ги објави марката од Минхен, BMW во април продал за 1,1 процент повеќе возила отколку во истиот месец лани. Тоа можеше да биде одлична вест, доколку во

Read More

Од „Мерцедес“ денеска објавуваат дека ќе повлечат над 126.000 возила поради технички проблеми. Како што велат од компанијата причина за повлекувањето на колите е проблем кој се појавил а предизвикува активирање на воздушните перничиња без претходен судар. Со овој проблем се засегнати моделите „Мерцедес C-300“, „C-350“, „C-63“

Read More

Германскиот производител креираше нов систем со полуавтоматско паркирање на автомобилот, кој ќе биде достапен кај следната генерација на Mercedes-Benz Е класата. Remote Parking Pilot системот ќе биде од голема помош во ситуација со тесен простор за паркирање. Со апликацијата на вашиот смартфон ќе може да управувате

Read More