Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "мексико"

Најмалку 12 лица загинаа, а уште осум се повредени при судир меѓу автобус и цистерна со гориво, во југозападниот дел на Макесико, јави Reuters. Спасувачките екипи ги извлекуваат телата на настраданите, така што бројот на загинати би можел да биде поголем. Полицијата појасни дека автобусот патувал крај

Read More

Скандалозниот републиканец, Доналд Трамп повторно вети дека ќе изгради ѕид меѓу САД и Мексико, наведувајќи дека „Мексико ќе плати за тоа“. Тој по средбата со мексиканскиот претседател, Енрике Пења Нието во Мекиско Сити додаде дека ако биде избран, сите илегални имигранти ќе бидат допртирани од

Read More

Панамериканскиот универзитет го отвори срамот за мексиканскиот претседател Енрике Пења Нието дека во 1991 година тој добил диплома за завршен правен факултет иако во својот дипломски труд копирал текстови и идеи, без да ги цитира нивните автори. Универзитетот ја информира јавноста дека погрешното повикување на текстовите

Read More

Неверојатна, природна, розова лагуна во Мексико која ги привлекува љубопитните посетители до целиот свет зад себе има научно објаснување. Лагуната се наоѓа во рибарското градче Лас Колорадас на источниот брег од мексиканскиот полусотров Јукатан. Не станува збор за магија или вештачка боја, всушност таа е

Read More

Најмалку 40 луѓе ги загубија животите во Мексико по пустошот на тропската бура Ерл која донесе обилни дождови и предизвика лизгање на земјиште. Токму во свлечиштата на истокот на Мексико има најголем број на жртви и повредени. Спасувачи со кучиња трагачи го пребаруваат теренот во сојузните

Read More

При изведување на градежни работи на улица во Мексико пронајдени се остатоци од мамут стари 12.000 години. Според првичната анализа станува збор за мамут од расата „Коломби“ кој е висок 4,9 метри и тежок околу 10 тони. Досега само во Мексико Сити се пронајдени остатоци од

Read More

Мексиканците војни водат за образованието. Жестоки судири помеѓу Синдикатот на професори и полицијата се случија во јужниот дел на Мексико. Странските медиуми јавуваат дека има најмалку 6 лица загинати. Професорите се против одлуката на владата наставниците да бидат задолжително тестирани, што е дел од новите

Read More

Мексиканскиот репрезентативец и фудбалер на Олимпијакос, Алан Пуридо, е пронајден и ослободен откако вчера беше киднапиран во својот роден град Тамаулипаси од шест маскирани лица. Според информациите, 25-годишниот фудбалер, по обврските со грчкиот клуб се вратил во Мексико со својата девојка. Киднапирањето најверојатно е извршено од

Read More

Во страшна експлозија на рафинерија за нафта во Веракруз, Мексико животот го загубија најмалку три лица, а повеќе од 136 се повредени. Засега не се наведуваат точните причини кои довеле до експлозијата што ќе треба да го утврди понатамошната истрага. Последиците се навистина големи бидејќи

Read More

Американската крајбрежна стража успеа да заплени кокаин кој според проценките би имал улична пазарна вредност од неверојатни 181 милиони долари во акција на истокот на Пацификот. Кокаинот бил транспортиран во мала подморница која патувала од Мексико и била за прв пат забележана на околу 200

Read More