Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "медиуми"

„Законот е премногу детализиран, до инфантилизирање, до карикатуралност, дотаму да се одредува која програма кога да се емитува. Со него се ограничува слободата на изразувањето и, уште повеќе, ќе се воведе цензура и автоцензура во медиумите“, наведе Катерина Колозова од Институтот за општествени и хуманистички

Read More

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), во пресрет на најавените измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, денеска соопшти дека цврсто останува на ставот дека е потребно да се елиминира какво било влијание на државата врз процесот на саморегулација во медиумите. Во

Read More

За Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) е апсолутно неприфатлива идејата на Владата таа да ја регулира медиумската содржина, истакнал претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, на средбата со новиот генерален секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер, кој е во посета на земјава, а на која учествувале

Read More

Медијаторот во преговорите за името Метју Нимиц се очекува на почетокот на следната недела да презентира нов предлог за надминување на овој повеќегодишен спор пред претставниците на Грција Адамантиос Василакис и на Македонија Васко Наумовски, пренесува „Њузрум“. Средбата со двајцата преговарачи Нимиц ја закажа за 20

Read More

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) денеска соопшти дека првиот програмски сервис на „Македонско радио“ (Радио „Скопје“) и ТВ „Нова“ го прекршиле Изборниот законик во текот на вториот круг од локалните избори поради што ќе бидат поднесени барања до надлежен суд за поведување

Read More

Програмските сервиси на државно ниво, опфатени со надзорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ), во првиот круг од локалните избори „генерално обезбедиле еднакви услови за пристап до сите облици на изборно медиумско претставување“, соопшти денеска Агенцијата. Голем дел од нив, се вели во

Read More

„Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува вчерашниот случај по информациите дека на струмичката телевизија Канал Вис не и’ било дозволено да ја следи јавната седница на Советот на Општина Ново село од страна на градоначалникот и советник во општината и на

Read More

Поранешниот шеф на државата и екс лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски веќе подолг период не се експонира во јавноста, а одлучи да ги премолчи и крвавите настани што се случија на 27 април, при изборот на Талат Џафери за претседател на Собрането, каде што беа

Read More

Македонија се наоѓа на последното место на Западен Балкан за почитување на медиумските слободи, оценува „Истражувачкиот центар на Eвропскиот парламент“, кој во мај годинава објави извештај за состојбата со слободата на говорот во земјите од Балканот, соопшти денеска Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). „Трендот на

Read More

Здружението на новинари на Македонија предводено од Насер Селмани искажа голема загриженост за медиумите од МПМ групацијата за која постои сомнежи дека намерно е уништувана, а притоа служеше и во пропагандни цели на власта во заминување. „Она што загрижува во случајот со МПМ е тоа што

Read More