Monday, Aug 2, 2021
HomePosts Tagged "Матка"

Пожар попладнево избувнал на Матка и се шири кон браната и кон селото Шишево, соопшти Центарот за управување со кризи. Како што информираат од ЦУК пожарот избил на левата страна на браната Матка и дека зафатил мешана шума и постепено почнал да се шири кон планината

Read More

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје донесе наредби за спроведување на истражна постапка против две 19-годишни лица, осомничени за вчерашниот кривично-правен настан на скопска Матка, во кој при тепачка беше убиено едно малолетно лице. „Едното лице е осомничено за сторено кривично дело –

Read More

Младо момче прободено со нож на скопска Матка. Според првичните информации, момчето се степало со друго момче, две години постаро од него, по што двајцата извадиле ножеви, а 17 годишникот настрадал веднаш по убодот. Настанот се случил попладнево околу 15 часот, а полицијата работи на

Read More

Избегната трагедија на Матка. Двајца млади Албанци и го спасија животот на една бабичка од македонска националност. Најверојатно бабичката се лизнала и од патеката и паднала во водата. Момците кои пловеле со чамец ја забележале бабичката и веднаш и помогнале да излезе од водата. Благодарение

Read More

Избувна пожар во ресторанот „Манастирска пештера" кај манастирот „Света Богодорица" на Матка, информираше денес пожарникарската единица, пренесува порталот МКД.МК. Причината поради која избувнал пожарот е запалена скара. „Се запалила скарата, но нема поголема материјална штета. Навреме е реагирано и брзо е изгаснат пожарот. Изгорен е димоводниот

Read More

Со оглед на еколошката колективна свест на нашето општество, добро е да се знае дека има млади луѓе кои не само што се свесни за штетните последици од загадувањето, туку и се спремни да преземат нешто околу тоа. Кањонот Матка е меѓу десетте најубави кањони во

Read More

Lux Integra – Coaching & Self Development припрема интересно доживување за сите љубители на јогата и медитацијата. На 5. јули со почеток од 8 часот наутро се предвидени три програми по јога, медитација и свесно набљудување на природата на кањонот Матка, како и слободно време

Read More