Wednesday, Feb 28, 2024
HomePosts Tagged "масакр"

Во терористички напад на една свадба во југоисточна Турција починале вкупно 50 лица, пренесуваат локалните медиуми. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган претходно соопшти дека страдале 30 лица и ја обвини Исламската држава за овој напад. Постојат сомневања дека бомбашот самоубиец го активирал појасот со експлозив

Read More

Јапонија е шокирана од најкрвавиот масакр во поновата историја откако маж убил 19 лица со нож во дом за лица со попреченост, а притоа ранил уште 45 од кои 18 луѓе се во критична состојба. Јапонската полиција соопштува дека масовното убиство се случило денеска, во

Read More

Контроверзниот екс претседател на Франција, Никола Саркози ја префрли вината за големиот масакр во Ница на товар на француската влада која потфрила во спречување на нападот. Саркози истовремено понуди неколку строги мерки како протерување на радикални исламисти кои се поврзани со терористички организација, поставување на електронски

Read More

Тројца полицајци се убиени, а уште тројца се ранети на само десетина метри од нивната станица во Арлингтон, во градот Батон Руж во Луизијана. Полициските власти соопштуваат дека еден напаѓач е убиен, а најверојатно уште неколку се во бегство и препорачуваат граѓаните да ја избегнуваат

Read More

Како ретко когаш голем број на ѕвезди од Холивуд меѓу кои Бритни Спирс, Пинк, Адам Ламберт, Селена Гомез, Гвен Стефани, Меган Трејнор, Мери Џеј Блајџ, Џејсон Деруло и Трој Сиван, снимија песна посветена на жртвите од неодамнешниот напад во геј клубот Пулс во Орландо кога

Read More

Денеска е сабота, прв ден од викендот, прв ден кога работната класа во Македонија одмара од неделните работни обврски. Но, овој ден не е за одмор, вработените треба да си ја одработат средата која беше прогласена за неработен ден, поради акцијата „Ден на дрвото“. Во гореспоменатата

Read More

Стотици луѓе денеска протестираа во Анкара поради двојниот самоубиствен напад во саботата, при што загинаа 97 луѓе, а стотици се повредени. Денешниот протест се претвори во антивладини демонстрации обвинувајќи ги властите дека не презеле мерки за заштита на мировниот марш, како и дека Владата стои

Read More

Шест малолетни деца и двајца возрасни, се брутално убиени во куќата во која живееле, во сојузната американска држава Тексас. Децата  биле на возраст меѓу шест и 13 години. Двајцата возрасни се маж на возарст од 50 години и една 40 годишна жена, кои живеела заедно со

Read More

Ирачкиот суд денеска осуди 24 луѓе на смрт со бесење во врска со масакрот на 1.700 кадети на воздухопловните сили на Ирак, кој лани во јуни го изведоа милитанти на Исламската држава во близина на Тикрит. Четворица од осомничените биле ослободени, велат од Судот. Денеска

Read More