Sunday, Sep 26, 2021
HomePosts Tagged "мандат"

Специјалното јавно обвинителство од денеска нема може да поднесува обвиненија за случаите што ги презеде од Основните јавни обвинителства на 4 декември 2015 година, а станува збор за вкупно 34 предмети. Ова произлегува од одредбите во Законот за СЈО со кои рокот за поднесување обвиненија е ограничен

Read More

Специјалното јавно обвинителство официјално објави дека утре во 12 часот ќе одржи прес конференција, но засега нема други детали за што точно ќе биде темата на која ќе и се обратат на јавноста. СЈО има уште десетина дена мандат во кој може да покрене истраги и

Read More

Денеска завршивме со разговор со работната група на Беса. Преговорите продолжуваат и во наредните денови. Начелно, разговаравме за принципите на кои треба да биде формирана идната реформска Влада, изјави Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ, по средбата. - Принципите во однос на тоа кои луѓе, какви

Read More

Франција ја поздравува одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да му го додели мандатот за формирање влада на Зоран Заев, претседателот на СДСМ, соопшти денеска француското Министерство за надворешни работи. „Ова е важна можност за земјата да излезе од политичката криза. Се надеваме дека новата влада ќе

Read More

Во еуфоријата што завладеа во земјава по формирањето на новото парламентарно мнозинство, изборот на нов спикер на Собранието и по вчерашното доделување на мандатот за формирање нова влада, од наративот на партиите од мнозинството целосно исчезна Специјалното јавно обвинителство и продолжувањето на неговиот мандат за

Read More

Амбасадорот на Полска во Македонија, Јацек Мултановски денеска изјави дека очекува по доделување на мандадатот формирање влада која ќе работи на реформите за евроинтеграциите за што ќе ја има полската поддршка. - Вчера претседателот Иванов го даде мандатот за формирање влада на лидерот

Read More

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати денескапреку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави доделувањето на мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. „Честито Зоран Заев за добиениот мандат за формирање нова влада. Албанија е спремна ја поддржи Македонија на секое поле“, твитна Бушати

Read More

Oбединетата македонска дијаспора (ОМД) оценува дека вчерашното доделување на мандатот на лидерот на СДСМ Зоран Заев треба да се прифати како чекор напред кон смирување на политичката криза во државата и промена со која се очекува Македонија да започне да гради граѓанско општество кое ќе

Read More

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за да формира влада. „Ова е чекор во вистинската насока и нешто што е правилно направено. Охрабрувам бргу да се формира новата

Read More

Kриминалецот Зоран Заев веќе нема простор од една страна да го лаже народот за заштита на националните интереси, а од друга да дава ветувања за реализација на тиранската платформа затоа што јавно се обврза дека ја отфрла платформата, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Сега целата одговорност

Read More