Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "Македонци"

Очекувањата на Македонската јавност дека во договорот за добрососедство со Бугарија ќе стои и признавање на македонскиот народ во Бугарија се забетонирани уште на 05.10.1995 година, реагираат денеска од ТМРО. – Нема потреба да се лаже и крие вистината од народот за оваа договорена игра пред

Read More

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во Анкара и Канцеларијата за врски на Република Македонија во Атина. Согласно официјалните информации од надлежните турските

Read More

Автобус на една македонска туристичка агенција утринава се запали во Грција на пат кон Халкидики, но нема повредени. Како што јавуваат грчките медиуми, патниците успеале безбедно да се извлечат од автобусот пред возилото целосно да изгоре. Петнаесет пожарникари го гаснеле пожарот, за кој засега не се знае

Read More

Федералната унија на европските националности (ФУЕН) на 62-от Конгрес што се одржува во Клуж-Напока во Романија едногласно усвои Резолуција за правата на Македонците во Република Албанија, предложена од македонското друштво „Илинден“ од Тирана. – Нашето друштво, како официјален член на ФУЕН, го искористи правото да ја

Read More

Лидерот на единствената партија на Македонците во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) Едмонд Темелко, синоќа оствари средба со висока делегација на Обеднетите нации. - Делегацијата ја предводеше Алнед Шахед посебен известувач на ОН за слободна веросповест, Фараз Санеи и Макен Тзегаи експерти за

Read More

Нико Китани, претставник на македонското малцинство во државниот Комитет на малцинства на Албанија, за „Мета“ вели дека наскоро националниот радио телевизиски сервис во Албанија – РТШ -2, ќе започне со емитување на емисии на јазиците на малцинствата, во кои покрај вести, ќе се емитуваат и

Read More

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, денеска, се огласи со соопштение, поздравувајќи го усвоениот предлог - законот за малцинства од страна на владата на Република Албанија. Со него, како национални малцинства во Албанија се прогласуваат: Македонците, Грците, Власите, Ромите, Египќаните, Црногорците, Бошњаците и Србите. - Ова е чекор

Read More

Во автобус со швајцарски регистарски таблички, српската полиција на граничниот премин Харгош, заплени 519 грама опојни дроги сокриени во перница. Автобусот патувал на релација Прешево-Келн. Купишта од зелени и бели таблети уредно спаковани во два пакети. Пакетите биле скриени во перница несомнително сместена во просторот за

Read More

Сè помал број Германци примаат социјална помош додека бројот на странци приматели расте. На прво место се Турците, по нив Сиријците, но се споменуваат и народите од Балканот, пишува Дојче Веле. Насловот на германскиот таблоид Билд: „Еве колку странци живеат од социјална помош“, ја подгрева

Read More

Македонци кои живеат во Соединетите Американски Држави биле измамени со ветување дека купиле евтини авиобилети до скопскиот аеродром. Целата ујдурма настанала за време на новогодишните прослави за Македонците во дијаспората. Имено, како што вели за „Мета“ Љупчо Станчевски, кој 25 години живее во Колумбус, Охајо,

Read More