Sunday, Jan 29, 2023
HomePosts Tagged "македонско знаме"

Палењето на македонското државно знаме вчера во Пеќ и во Гњилане, по изрекувањето на пресудите за случајот „Диво Насеље“, е последниот таков настан од низата вакви инциденти регистрирани на Косово во изминатите десетина години, пишува „Мета“. Сторителите, главно, се членови на навивачки групи, а македонското знаме гореше

Read More

Во знак на протест поради одлуката на скопскиот Кривичен суд за казните во случајот „Диво Насеље“, синоќа во косовските градови Гњилане и Пеќ јавно биле запалени македонски знамиња, пренесоа српските медиуми, јавува „Мета“. „Поради револт за неправдата сторена против нашите херои од словенската марионетска држава го

Read More

Македонската олимписка делегација која во моментов се наоѓа во Рио де Жанеиро на Летните Олимписки игри, упати сочувство до семејствата на загинатите во временските непогоди кои го зафатија главниот град во изминатите два дена. „Македонскиот олимписки комитет и македонската олимписка делегација Рио 2016, упатува најискрено сочувство

Read More