Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "македонски"

Песната Despacito ги освои сите светски топ листи, но дали сте се запрашале како хитот со 2.3 милијарди гледаност на YouTube би звучел на македонски јазик. Можеби песната која ја слушаме насекаде сепак нема некое посебно значење. „Полека“ Знаеш ли дека веќе некое време те набљудувам? Морам денес да

Read More

Барател на азил со македонски пасош бил приведен денеска од полициска екипа во градот Мајнхајм во покраината Северна Рајна Вестфалија откако соседите пријавиле нарушување на јавен ред и мир, јавува дописникот на МИА од Берлин. Според извори од полицијата во Мајхнајм, инцидентот се случил откако било

Read More

Португалецот Антониот Гутерез, 67 години, доби најмногу позитивни гласови во првото гласање за нов генерален секретар на Обединетите Нации (ОН). Ова тајно гласање беше организирано во Советот за безбедност. Секој од 15-те амбасадори на Советот требаше да го оцени секој кандидатите со една од трите

Read More

Два македонски бенда ќе ги бранат боите на Македонија на најголемиот фестивал на демо - бендови во Југоисточна Европа. „Колт“ од Скопје и „Ки“ од Куманово ќе настапат на деветтото издание на „Демофест“. Фестивалот ќе се одржи од 21 до 23 јули на тврдината Кастел

Read More

Македонските каратисти продолжуваат со успешен настап на третите Европски универзитетски игри што се одржуваат во Хрватска. Откако женскиот карате тим кој настапува за Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ од Скопје, во борби го освои бронзениот медал, вчера обезбеди нов медал. Имено, Симона Заборска се пласира во

Read More

Македонската кинематографија под наслов „Macedonian Shorts“ со три анимирани и три краткометражни играни филмови од 5 до 10 јули ќе се претстави на 39. издание на реномираниот меѓународен Фестивал на краткометражен филм на отворено во Гренобл, Франција. На фестивалот Македонија ќе се претстави со анимираните филмови

Read More

Зголемување на трговската размена и заеднички вложувања со турски компании во повеќе сектори во Македонија, очекува Сојузот на стопански комори по денешниот бизнис форум со стопанственици од Конфедерацијата на млади бизнисмени од Турција, која престојува во посета на Македонија. Како што соопшти ССК, анализирани се можности

Read More

Советот на општина Пустец донесе едногласна одлука со која на сите населени места во општината, по четириесет години им се вратија нивните автентични топоними. Одлуката само формално треба да ја одобри Префектурата на Корча со што станува правосилна. Со одлуката се врќаат македонски топонимии на селата

Read More

За Македонија тутунот ќе остане број еден култура и ќе биде заштитена марка во повеќе региони во земјата. Во земјава веќе се најави дека ќе има стабилизација на производството на тутун, гранка од која егзистираат 40 илјади семејства. Ние се наоѓаме на 30 - тото

Read More

Денеска скопското средно училиште „Арсени Јовков“ по петти пат ќе ја организира манифестација за заштита на македонскиот јазик „Твориме, создаваме и зборуваме на македонски јазик“ која ќе се одржи во Драмскиот театар. Настанот ќе биде исполнет со соодветни драматизации преку кои ќе се претстави употребата

Read More